Ayak İzleri, İnsanların Amerika’ya Ulaştığı Tarihi Geriye Çekiyor

New Mexico’da bulunan fosilleşmiş insan ayak izleri, insanların son buzul çağının zirvesi sırasında Amerika’da yaşadığını ortaya koyuyor.

New Mexico’daki White Sands Ulusal Parkı’nda bulunan ayak izleri, Amerika’daki insan faaliyetinin en eski kanıtını sağlıyor. C: Cornell Üniversitesi

New Mexico’daki White Sands Ulusal Parkı’nda bulunan ayak izleri, Amerika kıtasındaki insan faaliyetinin en eski kesin kanıtını sağlıyor ve 23.000 yıl önceki hayata dair bilgi sunuyor.

Ayak izleri, günümüzde White Sands’deki sığ bir gölün kenarlarında yumuşak çamurda oluşmuştu. Araştırmacılar, ayak izlerinin olduğu katmanın üstündeki ve altındaki tohum katmanlarının radyokarbon tarihlendirmesini kullanarak bu izleri tarihlendirdi.

Ayak izlerinin tarihleri farklılık gösteriyor ve en az iki bin yıl boyunca buradaki insan varlığını doğruluyor. Ayrıca en eski izler yaklaşık 23.000 yıl öncesine ait, bu da son buzul döngüsünün zirvesine tekabül ediyor ve onları Amerika’da bilinen en eski insan ayak izleri yapıyor.

(Orta Amerika’nın Sahipleri: Maya Medeniyeti Nasıl Çöktü?)

White Sands’deki izler ilk olarak parkın kaynak yöneticisi David Bustos tarafından keşfedildi. Araştırmacılar bölgeyi incelemek için, Sanat ve Bilim Koleji’nde ve Cornell Ağaç Halka Laboratuvarı’nda araştırma bilimcisi olan Thomas Urban tarafından yönetilen invaziv olmayan jeofizik tekniklere öncülük etti.

Urban, “Tahribatsız teknoloji ile algılama ve görüntüleme, bu olağanüstü ayak izlerini daha geniş bağlamlarında inceleme kapasitemizi büyük ölçüde genişletti. Şimdi Kuzey Amerika’daki Pleistosen dönem sırasında hayata dair benzersiz bir penceremiz var ve bu yeni çalışma, çoğu arkeoloğun düşündüğünden binlerce yıl önce Amerika’da sürekli bir insan varlığının ilk kesin kanıtını sunuyor.” diyor.

Thomas Urban, White Sands’te mamut ayak izlerinin manyetometre yüzey araştırmasını yürütüyor. C: David Bustos / Cornell Üniversitesi

Araştırmacılar, ayak izlerinin o dönemde hayatın nasıl olduğuna dair ilginç bir hikaye anlattığını söylüyor. Boyutlarına bakılırsa, izler çoğunlukla gençler ve daha küçük çocuklar tarafından, bazen de yetişkinler tarafından bırakılmıştı. Mamut, dev tembel hayvan, kurtlar ve kuşlar gibi hayvan izleri de mevcuttu.

Bournemouth Üniversitesi’nden araştırmanın ortak yazarı Sally Reynolds, “Orada bulduğumuz tüm ayak izleri, soyu tükenmiş hayvanlarla birlikte ortamdaki insanların etkileşimini gösterdiği için önemli bir yer. Sitede insanlar ve hayvanlar arasındaki bir arada yaşamayı bir bütün olarak görebiliyoruz ve bu ayak izlerini doğru bir şekilde tarihlendirerek, doğal ortamın daha büyük bir resmini oluşturuyoruz.” diyor.

Geleneksel arkeoloji, kemiklerin ve aletlerin keşfine dayanır, ancak çoğu zaman yorumlanması zor olabilir. İnsan ayak izleri, varlığın ve ayrıca davranışın kesin kanıtını sağlar. Daha önce, insanların göç yollarını açan Kuzey Amerika buz tabakalarının erimesinden sonra 16.000 yıl önce Amerika’ya girdiği düşünülüyordu. Bununla birlikte, ayak izleri, insanların Amerika’ya çok daha erken bir göçü olduğunu gösteriyor.

Bournemouth Üniversitesi’nden Matthew Bennett, “White Sands’de bırakılan ayak izleri, neler olup bittiğinin, gençlerin daha küçük çocuklar ve yetişkinlerle etkileşime girdiğinin bir resmini veriyor. Atalarımızı oldukça işlevsel, avcı ve hayatta kalmak için çabalayanlar olarak düşünebiliriz, ancak burada gördüğümüz aynı zamanda oyun aktivitesi ve farklı yaşların bir araya geldiği. Bu ilk insanlar hakkında gerçek bir içgörü.” diyor.


Cornell University. 23 Eylül 2021.

Makale: Matthew R. Bennett et al. (2021). Evidence of humans in North America during the Last Glacial Maximum. Science.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login