Aspendos’ta Zeus ve Aphrodite Heykelleri Bulundu

Antalya’nın Serik ilçesindeki Aspendos Antik Kenti kazılarında, Zeus ve Aphrodite’in yaklaşık 2.000 yıllık heykelleri ortaya çıkarıldı.

Aspendos’ta bulunan Zeus heykeli.

Geçtiğimiz yıllarda Serik ilçesine bağlı Belkıs köyünde yer alan Aspendos Antik Kenti’ndeki kazılarda, antik döneme ait iki katlı dükkan kompleksleri ortaya çıkarılmıştı. Araştırmacılar bu dükkanlarda değerli materyallerin satıldığını veya depolandığını, hatta bazılarının ofis olarak kullanılmış olabileceğini düşünüyor. Özelikle ünik bir yapı grubunun agoranın hemen yakınında ve tam kent merkezinde olması da bunu destekliyor.

Daha önceki yıllarda bu dükkanlarda yürütülen kazılarda bol miktarda sikke bulundu ve bunlar Hellenistik ve Roma dönemlerine tarihlendi. Bir dükkanda, camdan mini amfora, yağ, koku şişelerine ait olabilecek parçalar, kandiller, bronz kemer tokası, kemikten saç tokası, çok sayıda çivi, yüzük ve yüzük taşları çıkarıldı.

(İlgili: Aspendos Antik Kenti’nde İki Katlı Dükkanlar Bulundu)

Araştıramcılar, “Bir antik kentte iki katlı dükkanların ve kompleks şeklinde inşa edilmiş bir alanın varlığı, iş yerlerinin bulunması, buranın ticari açından önemli bir merkez olduğunu gösteriyor. Bunu yazıtlardan da biliyoruz. Aspendos özellikle buğday ve at yetiştiriciliğiyle ünlü bir kent.” diyor.

Antik kentte bu yıl yapılan kazılarda ise, İki Katlı Dükkânlar–Stoa Kompleksi’nde yeni bulgulara rastlandı. Bulgular arasında, yaklaşık 2.000 yıllık Zeus ve Aphrodite heykelleri de yer alıyor.

Aspendos’ta bulunan Aphrodite heykeli.

Bulguları sosyal medya hesaplarından duyuran Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, iki heykelin Geleceğe Miras Projesi kapsamında yürütülen kazı çalışmalarında bulunduğunu açıkladı.

Ersoy yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Aspendos Antik Kenti’nde Geleceğe Miras Projemiz kapsamında yürütülen kazı çalışmalarında Roma İmparatorluk Dönemi’ne ait iki muhteşem heykel keşfedildi. Zeus ve Aphrodite’nin 2000 yıllık büyüleyici zarif tasvirleri İki Katlı Dükkânlar–Stoa Kompleksi’nde yürütülen kazı çalışmaları sırasında gün yüzüne çıkarıldı.”

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login