Aspendos Antik Kenti’nde İki Katlı Dükkanlar Bulundu

Antalya’nın Serik ilçesindeki Aspendos Antik Kenti kazılarında, değerli materyallerin satıldığı 2.000 yıllık iki katlı dükkanlar bulundu.

Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Belkıs köyünde yer alan Aspendos Antik Kenti’nde bu yıl yürütülen kazılarda, iki katlı dükkan kompleksinin bulunduğu düşünülen bölgede kazı çalışmalarına yoğunluk verildi.

Hacettepe Üniversitesi’nden kazı başkanı Doç. Dr. Veli Köse, buradaki yapılarda kazı ve rölöve çalışmaları yapıldığını belirtti ve ortaya çıkarılan 2.000 yıllık dükkan ve yapıların önemini vurguladı.

Köse, “Bu dükkanlarda değerli materyallerin satıldığını veya depolandığını, hatta bazılarının ofis olarak kullanılmış olabileceğini düşünüyoruz. Özelikle ünik bir yapı grubunun agoranın hemen yakınında ve tam kent merkezinde olması bunu destekliyor.” dedi.

Dükkanlardaki kazılarda bol miktarda sikke bulunduğunu, bunların Helenistik ve Roma dönemlerine tarihlendiğini belirten Köse, bir dükkanda, camdan mini amfora, yağ, koku şişelerine ait olabilecek parçalar, kandiller, bronz kemer tokası, kemikten saç tokası, çok sayıda çivi, yüzük ve yüzük taşlarının çıkarıldığını söyledi.

Toplu bir alanda yüzlerce sayıda kum midyesi kabukları bulunduğunu belirten Köse, mekanların duvarlarının diplerine yakın yerlerde de zemine düşmüş bazı duvar resim parçalarının olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Ticaret merkezi

Milattan önce 5. yüzyılda Pers standardında basılan Aspendos paralarının erken Helenistik dönemde çok fazla kullanıldığına dikkati çeken Köse, bronz paraların ön yüzlerinde at, arkasında sapan taşı figürünün yer aldığını söyledi.

Köse, “Bir antik kentte iki katlı dükkanların ve kompleks şeklinde inşa edilmiş bir alanın varlığı, iş yerlerinin bulunması, buranın ticari açından önemli bir merkez olduğunu gösteriyor. Bunu yazıtlardan da biliyoruz. Aspendos özellikle buğday ve at yetiştiriciliğiyle ünlü bir kent.”

Aspendos Antik Tiyatrosu ve Su Kemerleri, 2015’te UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınmıştı.

Aspendos Antik Kenti

Aspendos, Antalya’nın Serik ilçesinin 8 kilometre doğusunda, Köprüçayı’nın dağlık bölgesinden düzlüğe ulaştığı yerde MÖ 10. yüzyılda Akhalar tarafından kurulmuş ve antik devrin zengin kentlerinden biridir. Buradaki tiyatro MS 2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilmiştir. Kent; biri büyük, biri küçük iki tepe üzerine kurulmuştur.

Aspendos’un en önemli yapısı tiyatrosudur. Antik tiyatrolar arasında en iyi şekilde korunanarak gelmiş bir açık hava tiyatrosudur. Bu tiyatro Anadolu’daki Roma tiyatrolarının günümüze sahnesi ile ulaşabilen en eski ve sağlam bir örneğidir. Mimarı Aspendos’lu Theodorus’un oğlu Zenon’dur. Antonius Piu zamanında yapımına başlanmış Marcus Aurelius (138-164) zamanında tamamlanmıştır. Tiyatro, kentin yerli tanrıları ile imparator ailesine sunulmuştur.

Aspendos Antik Kenti’nde Yazıt Bulundu

Aspendos Restorasyonu Mutfak Mermeri Eleştirisi Aldı


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login