Aspendos Antik Kenti’nde Yazıt Bulundu

Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Belkıs köyünde yer alan Aspendos Antik Kenti’nde yaklaşık 1800 yıllık yazıt bulundu.

Aspendos Antik Kenti Kazı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Veli Köse, MS. 235 ila 270 yıllarına tarihlenen önemli bir yazıt bulunduğunu söyledi. Yazıtta heykel diktirilmesiyle ilgili bir yazı yazıyor.

Aspendos Antik Kenti'nde Yazıt Bulundu

Köse, 38. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu’nda yaptığı sunumda, kazıları iki alanda devam ettirdiklerini belirtti.

Kentteki iki katlı dükkanların olduğu alan ve bazilikada kazılar yapıldığını anlatan Köse, “Güneybatı köşesinde bir açma gerçekleştirmiştik. Burada çeşitli bulgularla karşılaştık. Bunun haricinde 235 ila 270 yıllarına tarihlenen önemli bir yazıt bulduk. Yazıtta heykel diktirilmesinden bahsediliyor. Bazilikada olduğu için bu yazıtın büyük ihtimalle ikinci bir kullanımı olmalı. Bazilikaya başlamamızın sebepleri mimarisi ve içini araştırmaktı.” dedi.

Apollon Heykeli Bulundu

Aspendos Antik Kenti’nde yürütülen kazılarda tabana yakın bir yerde ise Aspendos’un insan boyutunda hatta biraz daha büyük heykeli çıktı. Veli Köse: “Bu heykele şimdilik Apollon diyoruz ama başını bulduktan sonra daha kesin konuşacağız.” dedi.

Antalya’nın Serik ilçesi’nde yer alan Aspendos Antik Kenti’nde devam eden kazı çalışmalarında, Roma Bazilikasında Tanrı Apollon’a ait olduğu tahmin edilen, 123 x 68 santimetre ölçülerinde mermer bir heykel bulundu.

Ön yüzü iyi işlenmiş, perdahlanmış olan heykelin arka yüzünün kabaca işlendiği, olasılıkla bir niş ya da duvar önünde durmakta olduğu tahmin ediliyor. Yunan mitolojisinde müziğin, güzel sanatların, güneşin, ateşin ve şiirin tanrısı, kehanet yapan, bilici tanrı olduğuna inanılan Apollon’a ait olan ve olasılıkla MS. 2.-3. yüzyıllara tarihlenen heykelin, bilimsel çalışmaların tamamlanmasının ardından Antalya Müzesi Müdürlüğü’nde sergilenmesi öngörülüyor.

Aspendos Antik Kenti

Aspendos, Serik ilçesinin 8 kilometre doğusunda, Köprüçayı’nın dağlık bölgesinden düzlüğe ulaştığı yerde M.Ö. 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş ve antik devrin mamur zengin kentlerinden biridir. Buradaki tiyatro M.S. 2. yüzyılda Romalı’lar tarafından inşa edilmiştir. Kent biri büyük, biri küçük iki tepe üzerine kurulmuştur.

Aspendos’un en önemli yapısı tiyatrosudur. Antik tiyatrolar arasında en iyi şekilde korunanarak gelmiş bir açık hava tiyatrosudur. Bu tiyatro Anadolu’daki Roma Tiyatrolarının günümüze sahnesi ile ulaşabilen en eski ve sağlam bir örneğidir. Mimarı Aspendos’lu Theodorus’un oğlu Zenon’dur. Antonius Piu zamanında yapımına başlanmış Marcus Aurelius zamanında tamamlanmıştır (138-164). Tiyatro, kentin yerli tanrıları ile imparator ailesine sunulmuştur.


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login