Antik Caddenin Güneşle Hizalanması, İmparator için miydi?

Bazı günler güneş ışınlarının, MÖ 28’da inşa edilen şehrin ana caddelerinden biriyle mükemmel bir şekilde hizalandığı keşfedildi.

Bilim insanları, Torino’da MÖ 28 civarında inşa edilen caddede, yükselen güneş ışınlarının hizalandığını tespit etti. C: Guido Cossard

İtalya Valdostan Arkeoastronomi Araştırma ve Çalışmaları Derneği başkanı fizikçi Guido Cossard liderliğindeki bilim insanları, bu hizalanmayı şimdiki adı Via Giuseppe Garibaldi olan caddede keşfetti.

Cossard, “Bu olayın 4 Şubat civarında bir ya da iki gün ve bu günlerde de sadece sabah 8.00-8.05 saatleri arasında birkaç dakika görülebilir. İnsanlar bu olay hakkında çok fazla şey bilmiyorlar. Amacımız bu bilgiyi insanların takdir etmesi için olabildiğince yaymak.” diyor.

(Pantheon Önündeki Göçükte Eski Kaldırım Taşları Ortaya Çıktı)

Cossard, bu hizalanmanın bilinçli olduğunu ve dönemin inşaatçılarının caddeyi bu şekilde inşa edip, 5 Şubat tarihinde güneş ışınlarının hizalanmasını bilinçli sağladığını söylüyor. Antik kayıtlardaki bilgiye göre o tarihte Roma Senatosu tarafından Roma İmparatoru Octavianus’a (Augustus olarak da biliniyor) “Pater Patriae” (“ülkenin babası”anlamına gelen) ünvanının verildiğini söylüyor.

Bununla birlikte bilim insanları, güneş ışıklarının hizalanmasının New York’taki Manhattenhenge’deki gibi bir tesadüf olabileceğini de söylüyor.

Ekibin araştırması kısa süre önce “Torino Citta Celeste” (Keltia Edtirice, 2020) isimli İtalyanca kitapta yayımlandı. Aynı zamanda “Turin Celestial City” olarak İngilizce’ye çevrildi.

Güneş hizalanması 4 Şubat civarında bu antik Torino caddesinde gerçekleşiyor ve sabahları sadece birkaç dakika görülebiliyor. C: Guido Cossard

Güneş ışınlarının hizalanması bilinçli miydi?

Eski kayıtlar, MÖ 2 yılının 5 Şubat tarihinde Roma Senatosu tarafından Octavian’a “Pater Patriae” ünvanının verildiğini söylüyor. MÖ 30’da Marcus Antonius ve Kleopatra’yı yendikten sonra 28 yıl boyunca Roma İmparatorluğu’nun tek hükümdarı oldu.

Bununla birlikte, sokaktaki güneş ışıklarının hizalanmasının, bu olayla bütünleşmesinde bir problem ortaya çıkıyor; Via Giuseppe Garibaldi, Octavian’ın bu ünvanı almasından yaklaşık 26 yıl önce MÖ 28 yıllarında inşa edildi. Araştırmaya dahil olmayan akademisyenler, 4-5 Şubat tarihlerinde başka bir festival ya da kutlamanın bilinmediğini söylüyor.

Dahası, Octavian’ın bu ünvanı aldığı gün, özellikle hatıralara kazınması gereken bir gün olmayabilir. Cossard, “Pater Patriae” ünvanının MÖ 2’de Octavian’a verilmeden daha önce kullanılmış olabileceğini söylüyor.

Cossard’ın aktardığı bilgiye göre; “Bu unvan bu tarihten çok önce ünlüydü. Bu bilgiye Ovidius’un “I Fasti” isimli kitabında şahit oluyoruz.” Bu eski metinde Ovidius, Octavian’a verilen ünvanı, Octavian’ın çok önceden beri taşıdığını kaydediyor.

Araştırmaya dahil olmayan akademisyenler, bu ünvanın MÖ 28’de kullanıldığının şüpheli olduğunu belirtiyorlar. Fakat bazı araştırmacılar, güneş ışınlarının hizalanmasının sebebinin Torino şehrinin 5 Şubat tarihine yakın bir tarihte kurulmasına ve bu hizalanmanın buna işaret edebileceğine vurgu yapıyorlar.


Live Science. Owen Jarus. 28 Nisan 2020.

Yorumlar
Okan Üniversitesi Mimarlık ve Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı bölümleri mezunu. Politecnico di Milano Üniversitesi'nde Yapılı Çevre Yönetimi üzerine yüksek lisans yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login