Amerikaların Bilinen En Eski İnsanı Dev Yırtıcılarla Yaşamış

Meksika’daki bir sualtı mağarasında keşfedilen 13.000 yaşındaki insan iskeletinin yanında, dağ aslanı, kılıç dişli kaplan ve ayı gibi yırtıcı kemikleri bulundu. Bulgular, Amerikalarda yaşayan nesli tükenmiş dev hayvanların yaşamları ve göçleri hakkında önemli bilgiler veriyor.

Sualtı mağarasında bulunan bir ayı kafatası. F: Paul Nicklen, National Geographic

Mağara dalgıçları, bugüne kadar Amerikalarda bulunan en eski ve en sağlam olduğu düşünülen, Naia adını verdikleri bir insan iskeleti buldu. Dalgıçlar, Yucatan Yarımadasında Hoyo Negro ya da Kara Delik olarak bilinen 55 metre derinlikteki bir mağaraya indi.

Bu kara delik, yaklaşık 13.000 yıl önce hayvanlar için bir tuzak görevi görüyordu. Dağ aslanları, tapirler, kılıç dişli kaplanlar, kısa yüzlü ayılar, fil benzeri hayvanlar ve daha önce bilinmeyen dev tembel hayvanlar bu hayvanlar arasında yer alıyor.

Daha önceki buzul çağında, deniz seviyesinin daha düşük olduğu zamanlarda hayvanlar,  yatay tüneller boyunca rahatça yürüyebilir ve yalnızca mağaramsı yapıları ve en sonundaki Kara Delik’i bulabilirdi.

Bir pumaya ait kafatası. F: Paul Nicklen, National Geographic

Doğu Tennessee Eyalet Üniversitesi’nden mağara paleontologları, bu bulguları Kanada’nın Alberta kentinde düzenlenen Omurgalı Paleontolojisi Derneği’nin yıllık toplantısında sundu. Bulgular arasındaki yetişkin bir kadına ait iskelet ise en heyecan vericisiydi.

Schubert, “Bu iskelet, Amerikalarda bugüne kadar bilinen en eski ve en sağlam insan iskeleti. Ayrıca bu çok çeşitli megafauna ile aynı zamanda varolmuş.” diyor.

Schubert, “Fosiller çok iyi korunmuş durumda ve anatomi, evrimsel ilişkiler ve davranışın çeşitli yönlerini yeniden yapılandırmamızı sağlayacak. Faunanın çeşitliliği, iklimsel ve çevresel hızlı değişimin ortasında bu bölgenin heyecan verici yeni bir resmini sunuyor.” diyor.

Bir dalgıç, dev tembel hayvanın kol kemiğini inceliyor. F: Roberto Chavez Arce

Bulunan kemikler, 3 milyon yıl önce Orta ve Güney Amerika’yı birbirine bağlayan Panama kara köprüsünün oluşumundan çok daha sonraya tarihleniyor. Bu köprü sayesinde büyük hayvanlar kara yoluyla binlerce kilometrelik alanlara yayılabildi.

Günümüzdeki gösterişli ayıların akrabası olan kısa yüzlü ayının kalıntıları, Amerika megafaunasının göçü konusunda önemli bir dayanak noktası olacak.

Schubert, “Kısa yüzlü ayı Arctotherium’un kalıntıları, yalnızca bir lokasyondaki en eksiksiz ve en zengin materyali değil, aynı zamanda Güney Amerika’dan Kuzey Amerika’ya geçtiklerini kanıtlayan ilk önemli keşif.” diyor.

12,000 Yaşındaki Amerika Yerlisi Kız Zor Bir Hayat Geçirmiş

İlk Amerikalıların Kıtaya Kayıklarla Geldiği Teorisi Güçleniyor

Amerika Yerlilerinin Atası Çıkan Kennewick Adamı Sonunda Gömüldü


IB Times. 25 Ağustos 2017.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login