Amasra’da MS 2. Yüzyıla Ait Nymphe Heykeli Bulundu

Bartın’ın Amasra ilçesinde tarihi Bedesten bölgesinde yapılan sondaj çalışmalarında yaklaşık 1.800 yıllık Nymphe (su perisi) heykeli bulundu.

C: Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanlığı

Amasra Müze Müdürlüğü başkanlığında, Kum Mahallesi’nde temizlik, tarihi yapıları ortaya çıkartma ve alanın tespiti için sondaj çalışmaları yapılıyor.

Ekipler, son sondaj bölgesinde yerin yaklaşık üç metre altında nymphe heykeline rastladı. Milattan sonra 2. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen heykel, müze müdürlüğü görevlileri tarafından koruma altına alındı.

C: Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanlığı

Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanlığı, söz konusu bulgu hakkında yaptığı açıklamada, heykelin Gymnasium kazılarında bulunduğunu ve 1.53 cm boyunda olduğunu söyledi.

“Bartın, Amasra, Gymnasium kazılarımızda, MS 2. yüzyıla ait ve Nymphe olduğu değerlendirilen, 1.53 cm yüksekliğinde bir heykel ortaya çıkarıldı.”

Heykel, onarım çalışmaları sonrasında sergilenmek üzere Amasra Müzesi’ne kaldırılacak.

C: Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanlığı

Nymphe’ler (su perileri), küçük doğa tanrıçalarıydı. Her ne kadar tanrıların altında yer alsalar da yine de Olimpos’taki tanrıların toplantılarına katılmak üzere çağrılıyorlardı. Pınarlardan bulutlara, ağaçlara, mağaralara, çayırlara ve sahillere kadar çeşitli doğa olayları ile ilgileniyorlardı. Kendi bölgelerindeki bitki ve hayvanların bakımından sorumluydular ve bu nedenle Hermes, Dionysos, Artemis, Poseidon ve Demeter gibi doğa tanrılarıyla yakından ilişkiliydiler. Ölümsüz değillerdi ama son derece uzun ömürlüydüler ve genel olarak insanlara karşı iyi niyetliydiler.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login