Afrika’daki Eritre’de Yeni Homo erectus Ayak İzleri Bulunmuş Olabilir

Sapienza Üniversitesi’nden kazıyı yürüten arkeolog Alfredo Coppa, İtalyan gazetesi The Local‘a yaptığı açıklamada “Ne kadar eski oldukları henüz kesin olarak doğrulanmadı. Fakat atalarımızın yürüyüş ve hareket biçimi hakkında çok önemli bilgiler vereceği için bu ayak izleri, insan evrimi hakkında önemli bilgiler ortaya çıkaracak” dedi.

(F: Sapienza Üniversitesi)

Ayak izlerini barındıran 26 metrekarelik taş kütlesi, İtalyan ekip ile Ertire Milli Müzesi araştırmacıları tarafından ortaya çıkarıldı.

Günümüzde kurak bir çölün ortasında bulunmasına rağmen 800.000 yıl önce burada çevre koşulları oldukça farklıydı.

Fosilleşmiş Homo erectus ayak izleri, modern insan ayak izleriyle neredeyse ayırt edilemeyecek benzerlikteydi. Ayak izleri, arkeologların bir zamanlar büyük bir gölün kıyısı olduğunu düşündüğü kumlu topraklar üstünde bulundu.

İzlerin şekli, oluştuktan sonra suyla dolduklarını, ve daha sonra kuruyup gömüldüklerini düşündürüyor.

Coppa “Fosilleşmiş ayak izleri oldukça nadirdir. Şu ana kadar beş ya da altı Homo erectus fosili bulduğumuz bu bölgede daha çok kazı yapmamız gerekiyor” dedi.

Kuzeyden güneye giden ayak izlerinin etrafında, ceylan benzeri bir hayvanın izleri de görülüyor. Bu ceylan belki de ayakizlerini bırakan erken insan türü tarafından av sırasında takip ediliyordu.

Homo erectus günümüzden 1.9 ila 700.000 yıl önce yaşadı, ve doğu Afrika’dan, Orta Doğu ve Asya’nın çoğuna yayıldı. Homo sapiens, 200.000 yıl önce bir grup Afrikalı Homo erectus‘tan evrilmişti.

Bu ayak izleri bulunan en eski Homo erectus ayak izleri olabilir fakat kesinlikle en eski hominid izleri değiller. 1976’da Tanzanya’da insanın ilk ayakta yürüyen atası olan Australopithecus‘un 3.8 milyon yıllık ayak izleri bulunmuştu.


The Local, 16 Haziran 2016

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login