İngiltere’deki Roma Kalesi Vindolanda’da Ayak İzi Bulundu

İngiltere’deki Roma Kalesi Vindolanda’da ortaya çıkarılan bir kiremitte, yeni yapıldığı sırada üstüne basmış birinin ayak izi bulundu.

Vindolanda Kalesi ve yerleşimi İngiltere’yi kuzey ve güney olarak ikiye bölen Hadrian Duvarı yakınında, 2000 yıl önce burada yaşayan insanların hayatına eşsiz bir bakış açısı kazandıran bir kazı alanı. Vindolanda’da şu ana kadar birçok kişisel eşya ortaya çıkarıldı. Yeni yapılan keşif de en az diğerleri kadar olağanüstü. Kazılarda ortaya çıkarılan bir kiremit, yeni yapıldığı sırada üstüne (kazara ya da haylazlık yapmak için) basmış birinin belirgin ayak izi bulundu.

Sağ ayağın kısmi bir izi olan ayak izinin ergenlik çağında olan bir gence ait olduğu düşünülüyor. Ayak izi MS 160-180 yıllarına tarihleniyor. Kiremiti bulan gönüllü öğrenci Mel Bernard “Bu benim bulduğum ilk buluntuydu. Üstündekinin bir ayak izi olduğunu hemen anladım. 2000 yıl sonra sizi doğrudan burada yaşamış bir bireye bağlayan bir keşif yapmak çok heyecan verici” diyor.

Vindolanda’da, bazılarının üstünde hayvanlara ait izler olan binlerce kiremit keşfedildi. Fakat insana ait olan ilk iz bu keşif oldu. Kazıda görevli Dr Elizabeth Greene “Bu keşif gerçekten olağanüstü. Vindolanda’nın anlattığı hikayeye yeni bir boyut kazandırıyor. Vindolanda’da 6,000den fazla deri ayakkabı keşfedilmişti. Bunlar Vindolanda’da yaşayan insanlarla ilgili özgün bir bakış açısı getiriyordu. Fakat bu ayak izi, arkeolojinin, aksi halde bilinmeyecek olan bireylerin hayatını da aydınlatması potansiyeli olduğunu yeniden vurguluyor.” dedi.

Geçen sana kazıda bir kiremit ocağı da kazıldı. Dr Alexander Meyer, yeni bulunan kiremitin, kiremit ocağıyla çağdaş olduğunu belirtti. Meyer, “Bu yeni üretilen kiremitin üstüne basan genç kız ya da erkeğin başının derde girdiğini tahmin ediyorum” diyor.

Kiremitin konservasyonu ve üstünde gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra, Vindolanda müzesinde sergilenecek.

Vindolanda’da Bulunan Ayakkabılardan Örnekler:

İsrail’de Bir Roma Askerinin 2000 Yıllık Bot İzi Bulundu

İngiltere’de Roma Kiremitinde Kedi Patisi İzi Keşfedildi

İngiltere’de Roma Dönemi Kiremitinde Geyik Toynağı İzi Bulundu


Vindolanda Trust basın açıklaması
Görseller: Vindolanda Trust

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login