Adıyaman’daki Evin Duvarında Dev Salyangoz Fosili Bulundu

Adıyaman’daki bir evin duvarında, 65 milyon yıllık olduğu tahmin edilen dev salyangoz fosili kullanıldığı ortaya çıktı.

Adıyaman’da bir evinde duvarında kullanılan salyangoz fosili. C: İHA

Tarihi zenginliği ile gündemden düşmeyen Adıyaman yine ilginç bir olayla gündeme geldi. Gölbaşı ilçesi Çelik köyünde bir evin duvarında 65 milyon yıllık dev salyangoz fosili bulundu.

Evde 12 yıldan beri duvar taşı olarak bulunan 49 santim uzunluğunda, 36 santim genişliğindeki dev salyangoz fosili, Müze Müdürlüğü yetkilileri tarafından duvardan sökülerek müzeye taşındı.

(Konya’da 99 Milyon Yıllık Zengin Fosil Yatağı Bulundu)

Adıyaman Müzesi’nde sergilenen salyangoz fosilinin medyada haber olarak yer almasının ardından Mehmet Çetiner isimli vatandaş, kendi evinin duvarında aynı şekilde bir taşın olduğuyla ilgili Adıyaman Müzesi’ne bilgi verdi. Müze yetkilileri, bu ihbar üzerine belirtilen eve giderek duvardaki salyangoz fosilini inceledi.

Salyangoz fosilinin 65 milyon yıllık olduğu tahmin ediliyor.

Adıyaman Müze Müdür Vekili Mehmet Alkan konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Asur kaynaklarında ‘nehir kenarındaki kent’ olarak geçen Gölbaşı İlçesindeyiz. 15 gün önce Adıyaman Müzesi’nde sergilenen salyangoz fosiliyle ilgili medyadaki haberler üzerine Gölbaşı İlçesinde bulunan Mehmet Çetiner adlı şahıs bizi arayarak evinin temelinde Adıyaman Müzesindeki fosile benzer fosil olduğunu söyledi.”

(Adıyaman’daki Tarlada Bulunan 1500 Yıllık Mozaikteki Yazıt Okundu)

“Biz bu ihbar üzerine Adıyaman’dan yola çıkarak Çelik köyüne geldik. Çelik köyündeki temele baktığımızda ise Adıyaman Müzesi’nde bulunan fosile benzer olduğunu gördük. Adıyaman Müzesi’ndeki fosille benzerliğinden dolayı 65 milyon yıllık olduğunu düşünmekteyiz.”


İHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login