Ad Cragum Antik Kenti’nde 2000 Yıllık Mozaik Bulundu

Gazipaşa ilçesindeki Antiochia ad Cragum Antik Kenti’nde, üzerinde bitki ve geometrik şekillerin bulunduğu Roma dönemine ait 2.000 yıllık mozaik bulundu.

Ad Cragum Antik Kenti’nde 2000 Yıllık Mozaik Bulundu

Nebraska Üniversitesi’nden Prof. Dr. Michael Hoff’un başkanlığında, Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Birol Can koordinatörlüğünde, Roma dönemine ait hamam ve tapınaklarda kazı çalışmaları yapılıyor.

10 yıldır kazı çalışması yapılan antik kentte bugüne kadar 600 metrekarelik mozaik gün ışığına çıkarıldı. 60 kişilik ekiple sürdürülen çalışmaların bu yılki bölümü sona erdi. Ortaya çıkan mozaiklerin zarar görmemesi için üzeri özel bir örtü ve kumla kapatıldı.

Antik kentin birçok yerinde mozaik yapıya sahip binalar bulunduğuna işaret eden Can, kentte birkaç tane de hamam yapısı olduğunu bildirdi. Can, “Bu yılki çalışmalarımızda, 2.000 yıllık Roma dönemine ait mozaikler ortaya çıkarıldı. 150 metrekarelik alanda ortaya çıkan bu mozaik bizi mutlu etti” dedi.

Ahşap Basamaklı Meclis Binası Bulundu

Hamamın hemen bitişiğinde yer alan kentin meclis binasının da bir kısmını ortaya çıkardıklarını anlatan Doç. Dr. Can, şunları söyledi;

“Önümüzdeki yıl meclis binasının tamamını açmayı planlıyoruz. Bölgede bu tür meclis binalarına rastlıyoruz. Meclis binasında resmi toplantıların yapılmasının yanı sıra tiyatro performanslarının sergilendiğini, müzik dinletilerinin sunulduğunu tahmin ediyoruz. Bölgede çok büyük tiyatrolar yok. Bulunan binalar bu kentlerin nüfus yapısına cevap verebilecek şekilde tasarlanmış. Meclisin oturma basamaklarından ilk basamağı taş, diğerleri ahşap olarak düzenlendiği için üst basamaklara ait herhangi bir bulguya rastlamadık. Ahşap basamaklara ait çok sayıda çivi ortaya çıktı.”

radikal

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login