Çayönü Kazıları 24 yıl Sonra Yeniden Başlıyor

Kazı çalışmaları için Diyarbakır’a gelen Çanakkale Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aslı Erim Özdoğan, Çayönü kazılarının başlayacağını söyledi.

Çayönü Kazıları 24 yıl Sonra Yeniden Başlıyor

Özdoğan, 12 kişilik ekibiyle Ergani’ye geldiklerini ve başlayacakları kazı çalışmalarının yaklaşık iki ay süreceğini belirtti.

Çayönü’ndeki ilk kazı çalışmalarının İstanbul Üniversitesinden Dr. Halet Çambel başkanlığında 1968 yılında başladığını ve bu kazı çalışmalarına 1978 yılında öğrenciyken katıldığını hatırlaatan Özdoğan, “1991 yılı sonuna kadar belirli aralıklarla kazı çalışmaları yürütülüyordu. O süreçte yaşanan güvenlik sorunları nedeniyle ara verilen kazı çalışmalarına yeniden başlayacağız. Kültür ve Turizm Bakanlığınca çıkartılan 50 bin liralık ödenek kısıtlı ama şartları zorlayarak gelecek yıl başlayacağımız ve uzun soluklu sürecek projenin bir bakıma ön hazırlığını yapacağız” dedi.

Özdoğan, sözlerine şöyle devam etti;

“Bu iki proje, hem Hilar hem de Çayönü’nü kapsayan uzun soluklu ve tarihi gün yüzüne çıkaracaktır. Bu yıl yürüteceğimiz kazı çalışmalarını bir ön hazırlık gibi düşünüyoruz. Gelecek yıl başlayacağımız büyük projeye entegre edeceğiz.”

Çayönü

Diyarbakır’ın kuzeyinde, Ergani Ovası’nda, Dicle Nehri’nin kenarında bulunan Çayönü 1963 yılında keşfedildi. İlk kazılar Dr. Halet Çambel ve Prof Dr. Robert J. Braidwood tarafından başlatıldı. Sesverenpınar (Hilar) yakınlarında bulunan eski adı Kotaberçem (Çayboyu) olan tarih öncesinden kalma bir höyüktür. Höyük çevresinde resimli resimsiz mağaralar, mağara duvarları kullanılarak yapılmış evlerin izleri bulunmaktadır. Arkeolojinin ilk veri tabanında tarıma ilk başlanılan yer olarak gösterilmiş olması açısından önemlidir. Çayönü’de ilk yerleşim M.Ö.10200 yıllarında olmuştur ve bölgede M.Ö. 4200’lü yıllara kadar yaşanmıştır. 6000 yıl boyunca yuvarlak planlı kulübeler, ızgara plan, taş döşemeli gibi birbirinden farklı mimari tasarımlarda binalar bulunmuştur.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login