Antakya’da “Neşeli Ol Hayatını Yaşa” Yazılı Mozaik Bulundu

Antiocheia  Antik Kenti’nin bir mahallesinde üzerinde Grekçe “Neşeli ol hayatını yaşa” yazan bir mozaik bulundu. Hatay Arkeoloji Müzesi Arkeoloğu Demet Kara, Türkiye’de bu mozaiğin eşinin olmadığını, ancak İtalya’da bir benzerine rastlandığını söyledi.

neşe

Üzerinde Grekçe, ‘neşeli ol hayatını yaşa’ yazılı olduğunu belirten Kara mozaik üstünde yapılan bilimsel çalışmalar sonucu, MÖ 3. yüzyıla tarihlenen bir evin yemek salonuna ait olduğunun belirlendiğini söyledi.

Kara, iskelet üstünde Doç. Dr. Hatice Pamir’in çalışmalar yaptığını söyledi: “Doç. Dr. Pamir, onu ‘iskelet mozaik’ olarak adlandırdı.” Mozaik tessera adı verilen küçük mozaik parçalarıyla yapılmış.

Mozaik üzerinde üç sahne olduğu belirtiliyor, bu sahneler Roma döneminde elif sınıf için önemli olan şeyleri yansıtıyor olabilir. Arkeolog Demet Kara “Roma döneminde elit sınıfın arasında sosyal etkinlik olarak iki şey çok önemli. Biri hamam olayı, ikincisi ise akşam yemeği” diyor.

Kara’ya göre mozaikte de bu etkinlikler yansıtılıyor: “Birinci sahnede bir zenci, kürekle ateş atıyor. Bu, hamamı simgeliyor. Orta sahnede ise güneş saati, ve ona koşan giysili bir genç ile arkasında çıplak kafalı bir uşağı var.”

neşe2

Kara sözlerine şöyle devam ediyor: “Orta sahnedeki güneş saati 9 ile 10 arasında. Saat 9.00 Romalılarda hamam saatidir. Saat 10.00’da ise akşam yemeğine yetişmek zorunda. Eğer yetişmezse çok ayıp karşılanıyor. Orta sahnede böyle bir anlatım var. Sahne üzerinde yemeğe geç kaldığını belirten bir yazı bulunuyor. Diğerinde de zaman kavramını anlatan bir yazı yer alıyor.”

“Son sahnede ise ehli keyif bir iskelet var. Elinde içki kasesi yanında bir ekmek ve şarap testisi. Onun üzerindeki yazıda da Grekçe ‘Neşeli ol hayatını yaşa’ yazıyor.” Kara, İtalya’da buna benzer bir mozaik olmasına karşın, Antiocheia’daki örneğin daha geniş kapsamlı olduğunu söyledi. Kara “Bu sahne tek olması açısından ve milattan önce 3. yüzyıla ait olması açısından önemli” diyor.

neşe3

Antiocheia’daki kazı çalışmaları, Antakya’da 2012 yılında teleferik projesinin yapımı sırasında tarihi kalıntıların bulunması üzerine başlatılmıştı. 2013’ten beri devam eden kazılar, bölgenin Orta Çağ’dan Roma Helenistik döneme kadar inen bir katmana sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Kara, Roma döneminde Antiocheia’nın, dünyanın üçüncü büyük şehri olduğunu belirtti. Kara “Antiocheia, çok önemli, zengin bir şehirdir. O dönemde kentte mozaik okulları ve Antiocheia’ya özgü darphaneler var. Gaziantep’teki Zeugma, burada yetişen ustaların yetiştirdiği kişiler tarafından yapılmış bile olabilir. Antiocheia mozaikleri dünya çapında önemli mozaikler. Kazı alanındaki taş döşeli cadde, Kurtuluş Caddesi’nden gelen Antik Roma yoluna paralel olarak uzanmakta. Bu konuda bilimsel danışmanımız olan Mustafa Kemal Üniversitesinden Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hatice Pamir’in Antiocheia Kenti üzerine bilimsel çalışmaları var” dedi.


AA

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login