Osman Hamdi Bey’in Doğum Günü

30 Aralık 1842’de İstanbul’da doğmuş olan Osman Hamdi Bey, Osmanlı’nın eğitim için yurtdışına gönderdiği dört öğrenciden biri olan İbrahim Edhem Paşa’nın oğludur. Osmanlı’nın kültür, sanat ve bilim dalları için büyük önem teşkil eder.

osman hamdi bey kimdir

Müze-i Hümayun’un müdürü Alman Dr. Philip Anton Dethier’ in vefatından sonra, 4 Eylül 1881 yılında, II. Abdülhamid tarafından müzeye müdür olarak atanır ve Türk müzeciliğinde yeni bir dönem başlatır. Osman Hamdi Bey’in 1910 yılına kadar devam eden 29 yıllık müdürlüğü zamanında müze, dünyanın sayılı müzeleri arasında girerek arkeoloji için birçok önemli keşfe imza atar. Osman Hamdi Bey’in bugün İstanbul Arkeoloji Müzesi olarak bilinen Müze-i Hümayun’a müdür olarak atanmasındaki en büyük neden; tarihi eserlerin korunmasına ve değerine dair yazdığı yazılardır.

Müze müdürü olduktan sonra, tarihi eserlerin yurtdışına kaçırılmasının önüne geçmek için çalışmalar yapmıştır. İlk Türk kazılarını başlatan kişi de kendisidir. 1883-1895 yılları arasında;
Bergama, Nemrut Dağı, Sayda, Lagina Hekate Tapınağı ve Sayda Kral Nekropolü’nde gerçekleştirdiği kazılar ile koleksiyonu çarpıcı bir hızla geliştirir.

Osman Hamdi Bey, Arkeoloji Müze Müdürlüğü esnasında resim çalışmalarını da bir yandan yürütmeye devam eder. Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk güzel sanatlar fakültesi olan Sanayi-i Nefise’yi açarak orada da müdürlük yapar. Ressam olarak da çok hızlı bir şekilde ünlenen Osman Hamdi Bey, Türk resminde ilk kez figür kullanan kişi olmakla beraber, mimaride ve dekorasyonda detaylara oldukça önem verir. Resimlerinde çoğunlukla kendine yer verir. Günümüzde Osman Hamdi Bey’in tabloları, dünyanın birçok yerinde sergilenmektedir.
Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply