Shakespeare’nin Bahçesinde Bulunan Pipolardan Esrar Çıktı

Shakespeare’in Stratford-upon-Avon’daki bahçesinde bulunan kil pipolarda esrar kalıntıları bulundu. En az 400 yıllık olan kil pipolarda gaz kromatografi kütle spektrografisi yöntemiyle incelemeler yapılarak içilen maddeler tespit edildi.

Güney Afrikalı araştırmacılar, Shakespeare’in evi ile çevredeki evlerde bulunan 24 kil pipo parçasını inceledi. Gaz kromatografi kütle spektrografisi ismindeki kalıntı incelemeye yarayan forensik analiz sonucu, 8 pipoda esrar kalıntıları bulundu. Bu 8 pipodan 4 tanesi de İngiliz oyun yazarı Shakespeare’in bahçesinde bulunan pipolardı.

Pipoların 1 tanesinde nikotin, 2sinde ise Peru’da bulunan koka ağacının yapraklarından elde edilen kokain izleri bulundu. Fakat bu pipolar Shakespeare’in bahçesinde bulunanlar değil.

Witwatersrand Üniversitesi’nden, araştırmanın başındaki Professor Francis Thackeray 17. yüzyıl İngiliz beyefendilerinin kullandığı birkaç çeşit tütün olduğunu söylüyor. Nikotinin ilk örneği kaşif Walter Raleigh, koka yapraklarının ilk örneği ise kaşif Francis Drake tarafından İngiltere’ye getirilmiş olabilir.

Shakespeare esrar kullanmış olabilir

Profesör Thackeray daha önce de Shakespeare’in olası uyuşturucu kullanımı üzerine çalışmalar yapmış. The Sydney Morning Herald Gazetesi’nin bildirdiğine göre 1999’daki “Shakespeare Edebiyatı için bir Esin Kaynağı Olarak Kenevir? (Hemp as a source of inspiration for Shakespearean literature?)” isimli makalesi de bu çalışmaların bir örneği

Shakespeare’in soneleri de kokainin sağlığa zararlı etkilerine aşina olduğunu ve olasılıkla esrarı zihin-uyarıcı bir uyuşturucu olarak tercih ettiğini gösteriyor olabilir. Thackeray’a göre, Shakespeare’in 76. sonesinde yazmaktan bahsederken kurduğu “keep invention in a noted weed (birebir çeviriyle: meşhur bir otta yaratıcılığı/buluşu sürdürmek)” dizeleri, Shakespeare’in yazarken esrar kullanmaya hevesli olduğu şeklinde yorumlanabilir.

Aynı sonede geçen “Why.. do I not glance aside… to compounds strange? (neden ben tuhaf bileşimlere göz atmıyorum?) ” dizeleri de tuhaf bileşimlerle ilişkilendirilmek istemediği şeklinde yorumlanabilir. Burdaki tuhaf bileşimlerin tuhaf uyuşturuclar, olasılıkla kokain olduğu iddia ediliyor.

Bu sonelerin tamamının Türkçe’ye çevrisinde, edebi anlamına uygun kalması düşünülerek birebir aynı kelimeler kulanılmamış.

Shakespeare’in kendisinin kesin olarak esrar kullandığına dair kesin bir kanıt olmasa da, Thackeray Shakespeare’in oyunlarının ilk temsillerinin, Elizabeth Dönemi seçkinlerinin pipolarını tüttürdüğü dumanlı odalarda gerçekleşmiş olabileceğini belirtiyor. “İnsan, Shakespeare’in oyunlarını Kraliçe Elizabeth’in sarayında, Drake ve Raleigh gibi pipolarında “tütün” içen seçkinlerin karşısında oynadığı bir senaryoyu canlandırabiliyor” diyor. ”

The Conversation, Discovery News
Orjinal makale

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login