Sen İstiyor Milli Park, Verecek 30.000 İmza

Bafa Gölü’ünün kıyısında Herakleia Latmos’u araştıran Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden Dr. Anneliese Peschlow, Anadolu’nun en eski kaya resimlerini tespit ettiği Beşparmak dağlarının Milli Park statüsüne alınması için kampanya başlattı. Radikal’den Ömer Erbil’in yaptığı habere göre Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Peschlow’e 30.000 imza karşılığı buranın milli park statüsüne alınabileceğini söylemiş.

Eğer iddialar doğruysa oldukça trajikomik bir durum söz konusu. Zira Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden Dr. Peschlow’dan yeterince imza karşılığı milli park statüsü teklifi, oldukça alaycı bir tavır olmakla beraber aynı zamanda küçük düşürücü. Şimdi ise Peschlow, change.org’ta bir kampanya başlatttı ve kampanyaya yeterince imza atılmasını ümit ediyor.

Peschlow başlattığı kampanyada şu sözlere yer verdi: ‘’Feldspat mineral madenciliğine derhal son verilmezse Anadolu ve Ege yegâne bir arkeolojik/doğa değerini kaybedecektir. Latmos, 8000 yıllık bir dönemi kapsayan bir Açıkhava müzesi konumundadır. Ayrıca kayaların doğal aşınmaları nedeniyle dünyada az görünen bir coğrafya parkı niteliği taşımaktadır. Burada yetişmiş fıstık çamı ormanları (Pinus pinea) Türkiye’nin en büyükleri arasında yer alır. Dünya Doğayı Koruma Vakfı’na (WWF) göre doğal bitki örtüsünün zenginliği, nadir, endemik ve tehlike altındaki bitki türleriyle Beşparmak Dağları botanik bilimi açısından Türkiye’nin 122 Önemli Bitki Alanı’ndan biridir. Büyük bir bölümü “acil” koruma ihtiyacında olan bu alanlar ve barındırdıkları biyoçeşitliliğin gelecek kuşaklara güvenli bir şekilde aktarılmasını sağlamak borcumuzdur.”

Beşparmak Dağları’nın çeşitli yerlerinde yer alan ve MÖ. 6000 ila MÖ. 5000 yıllarına tarihlenen eşsiz kaya resimleri, taş ocakları nedeniyle büyük tehlike altında. Bafa Gölü ve çevresinde yer alan Türkiye’nin kültür hazinesi olarak nitelendirilebilecek kaya resimleri için bir de ekoturizm projesi gündemde.

Şu an için 15.000 imza atılan kampanyaya buradan katılarak siz de destek olabilirsiniz.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login