400 Yıllık Camiyi Kaplayan Molozlar Kaldırılacak

İstanbul, Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı’nda kurulan asfalt öğütme tesisi yüzünden moloz yığınlarına gömülen cami kurtarılacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün Twitter hesabından yapılan açıklamada, bölgedeki asfalt kırığı ve moloz alım çalışmalarının en kısa sürede bitirileceği duyuruldu.

400 Yıllık Camiyi Kaplayan Molozlar Kaldırılacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı’nda kurduğu asfalt öğütme tesisi, Sadrazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın 17. yüzyılda yaptırdığı camiyi moloz yığınlarının arasında bırakmıştı. Tarihi caminin bir işlevi kalmadığı gibi moloz yığınları yüzünden camiye ulaşmak da mümkün değildi.

Twitter’dan yapılan şikayetleri değerlendiren Beyaz Masa hesabının yaptığı açıklamada şu sözlere yer verildi: “Bahse konu olan yerdeki asfalt kırığı ve molozların alım çalışması başlamış olup en kısa sürede bitirilecektir.”

400 Yıllık Camiyi Kaplayan Molozlar Kaldırılacak

Tarihi Cami Moloz Yığınlarından Görünmüyor

Bölgede kurulan asfalt öğütme tesisine getirilen tonlarca asfalt molozu, işlemden geçirildikten sonra boş meydanda depolanmaya başlandı. Fakat zamanla tesisin alanı molozlar için yetersiz kalmaya başladı ve molozlar caminin çevresinde biriktirilmeye başlandı. 400 yıllık caminin yolları molozlarla kapandı ve sadece küçük araçların girmesi için bir yol bırakıldı. Şimdi ise caminin çevresindeki moloz yığınlarının boyu üç metreyi buluyor. Moloz yığınları sayesinde Kazlıçeşme tarafından bakıldığında caminin sadece minaresi görünüyor.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login