Pamukkale’deki İnşaat Çalışmalarında Demir Çağ İzleri

Pamukkale’de yapımına başlanan ziyaretçi karşılama merkezi çalışmaları sırasında Demir Çağa ait mimari kalıntılar bulundu.

Pamukkale'deki İnşaat Çalışmalarında Demir Çağ İzleri

Pamukkale Kuzey Kapı girişindeki inşaat çalışmaları sırasında yaklaşık 1 metre genişliğinde, 10 santimetre kalınlığında yanmış bir tabaka tespit edildi

Denizli Müze Müdürü Hasan Hüseyin Baysal, yaptığı açıklamada, alandaki taşların ve çıkan kapların yanık olması sebebiyle ilk bakışta bir ocak izleniminin ortaya çıktığını belirtti ve sözlerine şöyle devam etti:

“Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğümüzün izinleri doğrultusunda kurtarma kazısına başlandı. Alandaki kazı çalışmalarında Demir Çağı mimarisini yansıtan taş ve tuğla ile oluşturulmuş 11 ocak yapısı tespit edildi.

Ocak yapılarından iki tanesinin içinde bulunan ve günlük kullanıma yönelik olduğu anlaşılan çömlekler içerisinde kemik parçalarına da rastlandı. Tek bir ocak içerisinden iki adet bronz obje bulundu. Ocakların sığ ve birbirine yakın olması adak ya da sunuya yönelik bir kült alanını çağrıştırmaktadır.

Çalışmalar sırasında kazı alanının batı yönünde dört tarafı taşlarla çevrilerek oluşturulan alanda pişmiş toprak çömlek ele geçirildi. Genel olarak pişmiş toprak kaplara ve ortaya çıkan seramik parçalarına bakıldığında kalıntılar M.Ö. 7-8 yüzyıla tarihlenmektedir.”


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login