38,000 Yıl Önce İnsanlar Noktalama Tekniğiyle Resim Yapıyordu

Vincent van Gogh ve Georges Seurat tarafından kullanılan noktalama gibi sanatsal teknikler, döneminde çığır açan bir sanattı. Ancak güneybatı Fransa’da yapılan yeni bir keşif, insanların benzer sanatsal yöntemleri yaklaşık 38.000 yıl önce kullandıklarını ortaya koyuyor.

İnsanlar, yaklaşık 38.000 yıl önce bir kireçtaşı plakada bu muazzam resmi oluşturmak için noktalama tekniği kullandı. F: R. Bourrillon

Arkeologlar, Avrupa’ya ulaştığı bilinen ilk modern insanların zamanına, yani Aurignacian dönemine tarihlenen 16 kireçtaşı plaka buldu. Plakalara, atlar, mamutlar ve nesli tükenmiş yabani inek betimlemeleri kazınmıştı. Daha da önemlisi bu resimler, bir dizi noktalar ve çizgilerle, ya da arkeologların söylediği gibi noktalama tekniği ile yapılmıştı

Modern noktalama tekniği, 1880’li yıllarda küçük noktalar kullanarak, daha büyük bir resmin illüzyonunu yaratan Georges Seurat ve Paul Signac tarafından icat edildi. Camille Pissarro ve Roy Lichtenstein’ın da aralarında bulunduğu diğer sanatçılar da bu akımı takip etti.

New York Üniversitesi’nden araştırmanın baş yazarı antropolog Randall White, “Bu modern sanatçıların tekniklerine oldukça aşinayız. Fakat şimdi bu resim yapma tekniğinin, Avrupa’nın en eski insanlık kültürü Aurignacian tarafından uygulanmakta olduğunu teyit edebiliriz.” diyor.

Arkeologlar, Vezere Vadisi’nde yer alan Abri Blanchard adındaki arkeolojik alanı ilk defa ziyaret etmiyor. Bu arkeolojik alan ilk olarak 1927’de kazıldığında arkeologlar, kazınmış, delinmiş veya her ikisi de yapılmış 15 tane kireçtaşı blok bulmuştu. Fakat bu bloklardaki kazımalar, sivri uçlu bir taşla yapılmış çok sayıda çizgiden oluşuyordu.

2014 yılında White ve meslektaşları bölgeyi tekrar gözden geçirmek için vadiye gitti. Yaptıkları yeni keşif onları oldukça şaşırttı. 1927 yılındaki kazılar sırasında çekilen siyah-beyaz fotoğraflara bakıldığında, yeni keşfedilen kireçtaşı plakaların aslında daha önce keşfedildiği, ancak kimsenin o zamanlar incelemediği anlaşıldı. Son kazılar sırasında araştırmacılar, yeni bir kireçtaşı plaka da dahil olmak üzere alandaki plakaları yeniden keşfettiklerini açıkladı.

Bloklardan biri, o dönemde ortasından kırılmıştı, ancak diğer 15 tanesi araştırmacıların onları incelemesi için yeterince iyi korunmuştu. Kazılmış işaretlerin birçoğu yorum yapmak için oldukça zorlayıcı nitelikteydi ancak ekip, her birinde hangi hayvanın betimlendiğini belirleyebildi.

Yeni keşfedilen bloklar şu anda güneybatı Fransa’da bulunan Dordogne’deki Prehistorya Fransız Ulusal Müzesinde sergileniyor.

Yeni bulgular Fransa’daki daha önceki keşiflere de benziyor. Örneğin araştırmacılar, Fransa’daki Grotte Chauvet’de gergedan figürünü tasvir eden bir başka noktalama tekniğiyle yapılmış betimleme buldu. Bununla birlikte, yeni keşfedilen blokların aksine, o bölgedeki eski insanlar avuç içlerini boyayıp sonra bir mağara duvarına dayayarak gergedan görüntüsünü yarattı.

Fransa’daki Grotte Chauvet’deki insanlar gergedanları betimlemek için noktalama tekniği kullandı. F: C. Fritz

Bu yılın başlarında, White’ın ekibi, noktalama tekniğiyle yapılmış 38.000 yıllık bir yabani inek imgesinin keşfedildiğini bildirdi. Bu yabani inek, Batı Avrasya’da varolduğu bilinen en eski grafik imge ve buradaki erken insanların karmaşık doğasına ışık tutuyor.

Araştırma, çevrimiçi olarak 24 Şubat’ta Quaternary International dergisinde yayımlandı.

Fransa’da Yaban Öküzünün Betimlendiği 38,000 Yıllık Taş Plaka Bulundu

Chauvet Mağarası’nda 36.000 Yıllık Volkanik Patlama Betimi Keşfedildi

İspanya’da 14.500 Yıllık Etkileyici Mağara Resimleri Bulundu


Science Daily. 24 Şubat 2017.
Makale: White, R., Bourrillon, R., Mensan, R., Clark, A., Chiotti, L., Higham, T., … & Soulier, M. C. (2017). Newly discovered Aurignacian engraved blocks from Abri Cellier: History, context and dating. Quaternary International.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply