3.000 Yıllık Ekmeğin Kaçak Yolcuları: Böcekler

Antik Mısır’ın mezarlarında korunan tek bedenler mumyalar değildi. Bu ekmek böcekleri, 1800’lerin başında, muhtemelen Antik Thebes nekropolündeki bir mezarda bulunan ekmeklerin içinde keşfedildi.

C: Caroline Cartwright

Bahsi geçen mezarlar serin, son derece kuru ve dış dünyadan soyutlanmıştı.

Londra’daki British Museum’dan Caroline Cartwright, “Mezarın bu özellikleri, mikrobiyal aktivite ve bozulmanın doğal süreçlerini büyük ölçüde yavaşlattı” diyor. Bu koşullar tabutun yapıldığı ağaçtan tören ekmeğine kadar her şeyi korumayı başardı. Kaçak yolcu böcekleri bile.

(Antik Mısır Mezarında Mumyalanmış Kediler ve Bok Böcekleri Bulundu)

Böcekler ve son yemekleri, 3.000 ila 3.500 yıl önce gömülmüştü. Antik Mısır mezarlarında meyve ve kek gibi diğer yiyeceklerin yanı sıra, somun ekmekler de ölümden sonraki hayatta ölen kişileri beslemek için sembolik adaklar olarak bırakıldı.

Tören ekmeğinde hangi malzemelerin kullanıldığını bulmak için Cartwright ve meslektaşı John Taylor, Bilimsel Araştırma Departmanı’nın tarama elektron mikroskoplarından birini kullanarak 20’den fazla antik somun ekmeğin resimlerini çekti ve böcekleri de bu süreçte yakaladı.

C: Caroline Cartwright

Somunların bazıları saman gibi bugün yenmez olarak gördüğümüz malzemelerle yapılmış. Diğerlerinin yapımında ise arpa ve buğday kullanılmıştı, bazıları ise meyve içeriyordu.

Fotoğraftaki böcekler, yaklaşık 2 ila 3 milimetre uzunluğunda ekmek böcekleri. Ancak somun, ayrıca her iki türe ait yetişkin buğday bitlerini ve her iki türe ait larva parçalarına da ev sahipliği yapıyor.


New Scientist. 17 Ağustos 2016.

Hacettepe Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık lisans öğrencisi. İnsanı konu alan her şeye meraklı, yüksek lisansını Sosyoloji alanında yapmak istiyor.

You must be logged in to post a comment Login