Böcekler 1.8 Milyon Yıl Önceki İnsanlar İçin Temel Besin Kaynağıydı

Yeni yapılan bir araştırma böceklerin milyonlarca yıl önce erken insanların günlük diyetinin neredeyse yarısını oluşturuyor olabileceğini gösteriyor. Daha önce, söz konusu erken insanların büyük memelilerin etiyle veya kabuklu yemiş ve yapraklarla beslendiği düşünülüyordu.

C: Heriot-Watt Üniversitesi

Ancak, Herio-Watt Üniversitesi ve Wayne Eyalet Üniversitesi’nden akademisyenler, yaklaşık 1.8 milyon yıl önce böceklerin atalarımızın diyetinin neredeyse %50’sini oluşturarak, insanlar için temel bir besin kaynağı olabileceğini ortaya koydu.

Keşif, Tanzanya, Olduvai Gorge’daki kazılar sırasında alınmış tuhaf görünümlü çamur üzerinde yapılan testler sonucunda tesadüfen gerçekleştirildi.

Çamur Heriot-Watt laboratuvarlarında test edilirken, tortuların aslında antik bir termit yuvasına ait olduğu doğrulandı.

Kazı alanında bulunan fosil dişlerdeki karbon izleri olası besin kaynağındaki karbon izleriyle karşılaştırıldıktan sonra, akademisyenler bu çığır açan keşfe imza attı.

(Almanya’da Böcek Yemiş Kertenkele Yemiş Bir Yılan Fosili Bulundu)

Heriot-Watt Üniversitesi’nden Araştırma Görevlisi Dr. Clayton Magill, “Keşif, böcek uzmanı olan bir arkadaşıma kazı alanından aldığımız tuhaf görünümlü çamurun bir fotoğrafını göstermem ve bunun aslında bir termit yuvasına ait olduğunu fark etmemizle, tamamen tesadüf eseri ortaya çıktı.” diyor.

“Lyell Centre’da, sayısı tüm dünyada bir düzineyi geçmeyen özel ekipmanlarımız var, bunlarla fosilleri test edebiliyor, saptayabiliyor ve izole edebiliyoruz.”

“Böceklerin milyonlarca yıl önce temel bir besin kaynağı olduğunu öğrendik, şimdi incelemeler yapmak için diğer arkeolojik alanlara da gitmek istiyoruz.”

“Bu, bir parçası olmaktan zevk duyduğum en heyecan verici ve en dikkat çekici araştırmalardan biri ve henüz araştırılıp öğrenecek çok şey var.”

“Geçtiğimiz 40 yıldır bu bağlantıyı kurmaya çalışıyorduk ve nihayet kurduk. Bu, geçmişteki bir adli delilin şu an etkili olan delili.”

Detroit’teki Wayne Eyalet Üniversitesi Antropoloji Bölümü’nden Dr. Julie Lesnik, “Böcekler günümüzde milyarlarca insan için önemli bir besin kaynağı, ama araştırmacılar geçmişteki diyetleri yeniden oluştururken bu besin kaynağını göz ardı etme eğilimindeler” diyor.

(Mumyalanmış Piskopos Geçmişteki İnsan, Böcek ve Bitki Yaşamına Işık Tutuyor)

“Artık, Olduvai’deki insansıların bugün bir besin kaynağı olarak tercih edilen termitlerin yakınında yaşadığını ve bu termitlerin muhtemelen kaçırılmayacak kadar değerli olduklarını biliyoruz.”

“Günümüzde birçok insan, artan küresel nüfusu doyurmak için böcekleri kullanmanın potansiyel yollarını arıyor. Böcek yemenin insanlığın daima bir parçası olduğunu gösteren araştırmamız bu hususta insanlara yardımcı oluyor.”


Heriot-Watt University. 16 Nisan 2018.

Ege Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümü mezunu. Arkeoloji ve özellikle sanat tarihini çok seviyor.

You must be logged in to post a comment Login