200 Milyon Yıllık ‘Mürekkep Balığı’ Saldırısının İzleri

Bilim insanları, yaklaşık 200 milyon yıllık bir fosilde, avına saldıran mürekkep balığı benzeri bir yaratığın bilinen en eski örneğini keşfettiler.

Dorsetichthys bechei’nin hasarlı başı ve gövdesi etrafına kenetlenmiş Clarkeiteuthis montefiorei’nin kolları birlikte görülüyor. C: Malcolm Hart

Fosil 19. yüzyılda Güney İngiltere’nin Jurassic sahilinde bulundu ve şu anda ise Nottingham’daki İngiliz Jeolojik Araştırma Koleksiyonu’nda tutuluyor.

Araştırmacılar yeni bir çalışmada fosilin, çene olarak ringa benzeri (Dorsetichthys bechei) bir balık olan ve Clarkeiteuthis montefiorei olarak tanımlanan bir yaratığı gösteriyor gibi durduğunu söylüyor.

(Son Dinozorlar Arasında Yaşayan ‘Çılgın Canavar’ Bulundu)

Balığın gövdesinin yanısıra kollarının pozisyonu, bunun tesadüfen gerçekleşen tuhaf bir fosilleşme olayı olmadığını, ancak gerçek bir paleobiyolojik olayın kaydedildiğini gösteriyor.

C: Malcolm Hart

Araştırmacılar ayrıca söz konusu fosilin, daha önce kaydedilmiş benzer örneklerden 10 milyon yıldan daha öncesine ait, Sinemurian dönemine (190 ila 199 milyon yıl önce) ait olduğuna inanıyorlar.

Çalışmanın baş yazarı Prof. Malcolm Hart, “Dorset sahilindeki Blue Lias ve Charmouth Mudstone oluşumları, Coleoidea alt sınıfına ait paleontoloji bilgimizi geliştiren çok sayıda fosil sağladı. Bu örneklerin çoğunda, özellikle hayvanların avını yakaladıkları kol ve kancalara sahip olan paleobiyolojik öneme sahip örnekler bulundu.” diyor.

“Ne var ki bu fosil, avlanma olayları olarak bakıldığında olağanüstü değilse de jeolojik kayıtlarda nadiren bulunan en sıradışı fosil olma özelliğini taşıyor. Sonuçta özellikle her iki hayvanın ölümüne ve sonrasında korunmasına neden olduğu görülen şiddetli bir saldırıya işaret ediyor.”

İngiltere’deki Charmouth yakınındaki etkileyici sahil şeridi Dorset’ten çok sayıda önemli fosil çıkıyor

Araştırmacılar analizlerinde fosilleşmiş kalıntıların, balığın baş kemiklerinin görünüşte saldırgan tarafından ezildiği vahşi bir olayı gösterdiğini belirtiyorlar.

Ayrıca araştırmacılar, sonuç itibariyle iki hayvanın sonsuza dek birlikte nasıl korunduklarıyla ilgili potansiyel iki hipotez ileri sürüyorlar.

İlk olarak araştırmacılar, balığın saldırganı için çok büyük olduğunu ya da saldırganının çenesine saplanıp kaldığını bu nedenle çoktan ölmüş olan iki balığın (avcı ve avın) korundukları deniztabanına oturduğunu belirtiyorlar.

Alternatif olarak Clarkeiteuthis, başka bir yırtıcı tarafından saldırıya uğrama olasılığını önlemek için avını dikkat dağıtmak için deniz tabanına indirdi. Fakat bunu yaparken oksijeni düşük sulara girdi ve boğuldu.


Phys. 6 Mayıs 2020. University of Plymouth.

Celal Bayar Üniversitesi Tarih Bölümü mezunu. Tarih Öğretmeni.

You must be logged in to post a comment Login