135 Yıllık Cezaevi Çeşmesinden Zula Çıktı

Ankara’daki Ulucanlar Cezaevi önündeki 135 yıllık çeşmenin restorasyonu sırasında mahkumların sakladığı aletler çıktı.

Altındağ Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alan Ulucanlar Cezaevi’nin önündeki tarihi çeşme restorasyona alındı. 

Altındağ Belediyesi, günümüzde müze olarak ziyarete açık olan Ulucanlar Cezaevi’nin önündeki 135 yıllık Hapishane Çeşmesi’nde restorasyon çalışması başlattı.

(Üsküdar’daki Lahanacılar Çeşmesi Gün Yüzüne Çıkıyor)

Çeşmenin etrafında kazı yapan ekipler, çeşmenin hemen yanında, bir dönem cezaevinde kalan mahkumlara ait olduğu düşünülen kesici aletler ve oksitlenmiş şişlerin yer aldığı bir zula buldu. 

Parçaları hemen çıkaran işçiler, çeşmeye saklanan malzemelerin kesici aletler ve oksitlenmiş şişler olduğunu görünce şaşkına döndü.

Uzun yıllar önce tarihi çeşmenin içine saklandığı tahmin edilen aletler, Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde sergilenecek.

Ulucanlar Cezaevi, 1925’ten 2006’ya kadar birçok önemli döneme şahitlik etti. Bülent Ecevit’ten Osman Bölükbaşı’na, Nazım Hikmet’ten Necip Fazıl’a, Yusuf Aslan’dan Muhsin Yazıcıoğlu’na kadar pek çok ismin yolu buradan geçti. Aralarında İskilipli Atıf Hoca, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Mehmet Pehlivanoğlu’nun da bulunduğu 19 kişi de bu cezaevinde idam edildi. 1 Temmuz 2006’da kapatılan cezaevi daha sonra restore edilerek müzeye dönüştürüldü.

Cezaevindeki o dönemin koşullarına göre düzenlenen müzenin içerisinde mahkum olan isimlerin kişisel eşyaları da yer alıyor. Ulucanlar Cezaevi Müzesi önündeki Hapishane Çeşmesi’nin kitabesinde ise 1885 yılında yaptırıldığı yazıyor.


Altındağ Belediyesi. 19 Aralık 2020.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login