12.000 Yıllık Bataklıkta Dodo Kemikleri Bulundu

1832 yılına ait bir belgeden yola çıkan araştırmacılar, nesli tükenmiş Dodo kemikleriyle dolu 12.000 yıllık bir bataklık buldu.

Dodo canlandırması. C: Oxford University Museum of Natural History

1832 yılında kaydedilen bir bilgiye göre, bir bataklık nesli tükenmiş hayvan kemikleriyle doluydu ve onlara ulaşmak için sadece elinizi bataklığa sokmanız yeterliydi.

Doğal Tarih Müzesi’nden Dr. Julian Hume ve uluslararası araştırmacılar, bu bilgiden yola çıkarak bataklığı incelemeye gitti.

Dikkat çekici bir şekilde araştırma ekibi başarılı oldu ve 2015 yılında bu bataklık, Mauritius’daki Mare la Chaux yakınlarında yeniden keşfedildi.

(Son Dodolardan Biri Kafasından Vurularak Öldürülmüş)

Şimdi ise Ulusal Miras Vakfı ile toprak sahibi Constance la Gaieté Co Ltd. arasında bir işbirliği yapıldı ve sahadaki ilk kazılar sonuçlandı.

Bölgede daha önce soyu tükenmiş Mauritius hayvanlarına ait birçok kemik çıkarılmıştı. İnanılmaz bir şekilde ekip, fosil kayıtlarında ve kemiklerde temsil edilen çok büyük bir tür çeşitliliğini, metreküp başına yaklaşık 600 yoğunlukta buldu. Bu oran, Mauritius’taki bilinen diğer fosil alanlarından çok daha yüksekti.

Dr. Hume, “Bu, üzerinde çalıştığım en heyecan verici fosil kazılarından biri. Kelimenin tam anlamıyla Mauritius’ta katman katman geçmişe gidiyoruz. Soyu tükenmiş kaplumbağalar, dev kerkentekeleler ve Mauritius’ta kültürel açıdan önemli bir kuş olan ve nesil tükenme ikonu haline gelen Dodolar gibi hayvanların kalıntıları ortaya çıkıyor.” diyor.

Dodo kemiklerinin bulunduğu Mauritian bataklığı. C: Julia Heinen

Fosil kuşlar üzerine uzmanlaşan paleontolog Dr. Delphine Angst, “Bu çok heyecan verici çünkü ilk defa tarihini iyi bildiğimiz ve zaman içinde diğer hayvanlarla ve bitkilerle ilişkilendirebileceğimiz dodo kemiklerine sahibiz.” diyor.

Fosil bitki tohumlarının ve polenlerin keşfi, bu hayvanların bir zamanlar yaşadığı ormanların bir resmini oluşturulmasını ve insanlar gelmeden önce Mauritius’un yeniden canlandırılmasını sağlayacak.

Bataklıkta bulunan materyallar 12.000 yaşında çıktı. Yani, Madagaskar ve Aldabra dışında Batı Hint Okyanusu’ndaki en eski fosil alanı haline geldi.

Dr. Hume, “Buradan öğrendiğimiz ve öğrenebileceğimiz bilgi çok fazla. Önümüzdeki yıllarda, Mauritius’un geçmişinin ekolojisini daha iyi anlamamıza yardımcı olacak ve böylece geleceğini korumamıza yardımcı olacak daha fazla bilimsel keşiflerin burada ortaya çıkacağından eminim.” diyor.

Ekip, uzun yıllar boyunca bölgeyi kazmayı planlıyor ve iklim değişikliği ve kasırga faaliyetlerinin ada insanlarına etkisinin değerlendirilmesine yardımcı olacak bilgiler sunmayı umuyor.


Phys. 11 Eylül 2019.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login