Bataklıkta Bulunan Tollund Adamı Kimdi?

2.400 yıl önce, günümüzde Danimarka olan bölgedeki bir bataklığın derinliklerine biri gömülmüştü: Tollund Adamı! 

Yaklaşık 2.400 yıl önce yaşayan Tollund Adamı’nın iyi korunmuş bedeni günümüzde Danimarka’daki Silkeborg Müzesi’nde sergileniyor. (C: A. Mikkelsen; Nielsen, NH et al (2021); Antiquity Publications Ltd.)

MÖ 4. yüzyıla ait çok iyi korunmuş bu ceset, o dönemde bir nedenden dolayı bataklığa gömülmüştü. Çoğu bataklık kurbanı gibi Tollund Adamı’nın da boynundan asılarak öldürüldüğü düşünülüyor. Boynundaki deri ilmik, sanki zamanın donduğunu kanıtlarcasına orada duruyor.

1950 yılında Danimarka’da bir bataklıkta keşfedilen bu antik adamın yüz hatlarına hayran kalmamak elde değil. Öyle ki, adeta geçmişten bugüne bir selfie çekip göndermişçesine canlı! Gözleri, burnu, kaşları… Zamanın izlerini taşısa da, hâlâ gençliğini koruyor.

Tollund Adamı’nın kusursuz bir şekilde korunmuş olmasının nedeni, bataklıkların asidik suyu ve düşük oksijen seviyeleri. Bu koşullar, cesedin bozulmasını yavaşlatır ve derisinin mumyalaşmasını sağlar. Bu nedenle, Tollund Adamı’nın saçı, yüzü ve hatta yüz ifadesi bile hala görülebiliyor.

İlginç detaylardan biri de son yemeğiyle ilgili. Kimyasal ve protein analizleri, Tollund Adamı’nın son yemeği olarak ölmeden 12 ila 24 saat önce yulaf lapası ve balık tükettiğini doğruluyor. Danimarka’da Demir Çağı’nda balık tüketiminin bilinmesine rağmen, balık, o dönemin diyetinde sıkça yer almıyordu.

Arkeolog Nina Nielsen’e göre Tollund Adamı’na dair en güçlü teorilerden biri, onun ayinsel olarak kurban edildiği yönünde. Eski bir analizin, boynunun kırık olmadığına ve büyük ihtimalle boğulma nedeniyle öldüğüne işaret ettiği bu gizemli figür, belki de ölümünden önce ritüel amaçlı bir dizi etkinlikle uğurlandı. Belki de son yemeği bu ritüelin bir parçasıydı?

Tollund Adamı’nın kim olduğunu ve neden öldüğünü tamamen çözemesek de en azından onun son yemek menüsünü biliyoruz!

You must be logged in to post a comment Login