Yunanistan’daki 3500 Yıllık Savaşçı Mezarında Ölü Hediyeleri Bulundu

Yunanistan’daki Peloponez yarımadasında 3,500 yıllık bir savaşçı mezarında fildişi taraklar, bronz kılıç ve birçok değerli takıdan birçok mezar hediyesi bulundu. Yunan Kültür Bakanlığı yağmadan korunmuş mezarın kıta Yunanistan’da “65 yıldır keşfedilen en önemli hazine” olduğunu söyledi.

Mezarda bulunan bir altın kolye (Görsel:Department of Classics/University of Cincinnati)

Kim olduğu bilinmeyen askerin tahtadan tabutu, Miken Dönemi’ne ait Nestor Sarayı’nın bulunduğu alanda keşfedildi. Asker önemli bir kişi olmalıydı. İskeletin yanında değerli ve zarif altın takılar, bir inci dizisi, mühür yüzükleri, fildişi ve altın kabzalı bir bronz kılıç, gümüşten vazolar ve fildişi taraklar konulmuştu.

Takılardaki Minos stiline uygun şekilde tanrı, hayvan ve çiçek motifleriyle süslenmişti. Minos Uygarlığı Girit adasında MÖ. 2000 yılından itibaren gelişmeye başlamıştı.

Yunanistan'da Hazine Dolu 3,500 Yıllık Savaşçı Mezarı Bulundu

Fildişi tarak (Görsel:Department of Classics/University of Cincinnati)

Cincinnatti Üniversitesi’nden arkeologlar Jack L Davis ve Sharon R Stocker “kalitesi ve özellikleri, Minos Uygarlığı’nın daha sonraki Miken Uygarlığı’na yaptığı etkiye tanıklık eden” 1,400’den fazla buluntu tespit etti.

Miken Uygarlığı MÖ. 2. yüzyılda Peloponez yarımadasından tüm doğu Akdeniz’e yayıldı.

2.4 metre uzunluğunda ve 1.5 metre enindeki mezar, Nestor Sarayı’nın bulunduğu Pilos’taki kazılarda ortaya çıkarıldı. MÖ. 1300 ve 1200 yılları arasında inşa edilen Nestor Sarayı 1939 yılında keşfedilmişti.

pylos3

(Görsel:Department of Classics/University of Cincinnati)

Yunanistan'da Hazine Dolu 3,500 Yıllık Savaşçı Mezarı Bulundu

Fildişi saplı bir bronz ayna. (Görsel:Department of Classics/University of Cincinnati)

Yunanistan'da Hazine Dolu 3,500 Yıllık Savaşçı Mezarı Bulundu

Mezarda bulunan bir kılıç ve kabzası (Görsel:Department of Classics/University of Cincinnati)

Yunanistan'da Hazine Dolu 3,500 Yıllık Savaşçı Mezarı Bulundu

Zıplayan bir boğayı betimleyen altın yüzük


AFP

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login