Yunanistan’da Erkeklere Özel Dağda Kadın Kemikleri Bulundu

Yunanistan’da yüzlerce yıldır kadınlara yasak olan ‘kutsal dağ’daki manastırda, bir kadına ait kemikler bulunmuş olabilir.

Arkeologlar, Athos Dağı’ndaki bölgedeki kemiklerin bir kadına ait olabilecek kadar küçük olduğunu söylüyorlar. C: Phaidon Hadjiantoniou

Yunanistan’ın kuzeyinde sadece erkeklerin girebildiği “kutsal dağ” yaklaşık 2000 yıldır Hıristiyan manastırlarına ev sahipliği yaptı ve burada kadınlar kesinlikle yasak. Ancak şimdi orada bir kadının kalıntıları bulunmuş olabilir.

Athos Dağı’ndaki Pantokratoros Manastırı’nda yakın zamanda yapılan bir restorasyon sırasında, arkeologlar şapel zemininin altında, bölgedeki diğer kalıntıların çoğundan daha küçük kemikler ortaya çıkardılar. İlginç olarak bazı uzmanlar bu küçücük kemiklerin bir kadına ait olduğunu iddia ediyorlar.

(6. Yüzyıl Keşişlerinin Dinen Yasak Yiyecekler Tükettiği Ortaya Çıktı)

Mimar ve restoratör Phaidon Hadjiantoniou, “Bildiğim kadarıyla, Athos Dağı’nda ilk defa bir kadına ait kemikler keşfediliyor.” diyor.

Bizans şapelinin taş zemininin altındaki kalıntıları inceleyen antropolog Laura Wynn-Antikas, “Şapele yedi kişi ya da daha fazla kişi gömülmüş. Kemiklerinin diğer mezarlardan taşındığı görülüyor. Halk için kemiklerinin bir ibadet yerine yerleştirilmesi önemli olmalıydı.” diyor.

Kemiklerin bulunduğu St Athanasios şapeli. C: Phaidon Hadjiantoniou

Şapel bölgesindeki kemiklerin çoğu açık bir şekilde erkeklere aitti. Ancak görünüşe göre bazıları değildi. Örneğin, bir kuyruk sokumu kemiği, incik kemiği ve önkolun boyutu ve şekli diğerlerinden farklıydı.

Wynn-Antikas, “Diğer kemikler daha sağlam ve açıkça erkeklere aitken, bunlar bir kadına işaret eder biçimde belirgin bir şekilde az ölçülere sahipti.” diyor.

(Kadınların Giremediği Japon Adası Unesco Dünya Kültür Mirası Listesine Giriyor)

Bununla birlikte, bu farklı kemiklerin büyüklüğü ve şekli, bu kişinin kesin olarak kadın olduğunu göstermek zorunda değil. Aslında, Devrimci Savaş kahramanı Casimir Pulaski’nin kemiklerine yapılan son analizler, Pulaski’nin interseks olabileceğini düşündüren kadınsı bazı özellikleri ortaya çıkardı.

Yaklaşık 2.500 keşiş, kadınlara yönelik yasağın evcilleştirilmiş hayvanlara bile uygulandığı Athos Dağı’ndaki 20 manastırda yaşıyor. Bu yasağın tek istisnası kediler.

Athanasios Şapeli’nde bulunan kemikler. C: Phaidon Hadjiantoniou

Kadınların, Athos Dağı sahilinin 500 metreden daha yakınına gelmesi yasak. 10. yüzyıldan beri yürürlükte olan yasak, Meryem Ana’nın dağdaki tek kadın varlığını temsil etmesi için yürürlüğe girdi.

Resmi kayıtlar, MS 382 yılından bu yana yasağa rağmen Athos Dağı’na ayak basan 12 kadından bahsediyor. Bu kadınların bir kısmı siyasi kargaşadan sığınmak isterken, diğerleri ise erkek kılığında gizlice bölgeye girerek bilgi toplamaya çalıştı. 1990’larda erkek giysileri giyerek dağı ziyaret ettiğini iddia eden en son kural yıkıcı olan Yunan gazeteci Malvina Karali’nin taktiği de buydu.

Şapeldeki kemiklerin gerçekten kadın olup olmadığını belirlemek için daha fazla test yapılması gerekecek ve kalıntılar şu anda Atina’daki laboratuvarlarda analizden geçiriliyor.


Live Science. 19 Aralık 2019.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login