Yunan Takımadalarının Etrafında 22 Batık Bulundu

Sualtı arkeologları Yunan takımadalarının etrafında farklı dönemlere ait 22 adet gemi batığı buldu.

Yunan Takımadalarının Etrafında 22 Batık Bulundu

2015 yılının en önemli arkeolojik buluntuları arasında duyurulan keşif, Yunan ve Amerikan işbirliği ile Fourni yakınlarında yapıldı. 13 ada ve adacıklardan oluşan bölge, Doğu Ege adalarından Samos ile İkaria arasında bulunuyor.

Southampton Üniversitesi’nden Peter Campbell, “Beklentilerin çok üstüne çıkarak 13 gün içinde, bugüne kadar bilinen tüm Antik Yunan gemi batıklarını %12 artırdık.” Dedi.

Bölgenin neredeyse tamamı antik batıklarla doluydu. Batıkların yarısı ise MS. 300 ila MS. 600 yıllarına, yani Geç Roma Dönemi’ne tarihleniyor. Diğer batıklar ise Arkaik Dönem’e (MÖ. 700-480), Klasik Dönem’e (MÖ. 480-323), Helenistik Dönem’e (MÖ. 323-31) ve Geç Ortaçağ’a ait.

Arkaik döneme ait kargolarda Samos adası amforaları, Geç Roma dönemi kargolarında Sinop amforaları (havuç biçimli) ve 2. Yüzyıl kargolarında balık sosu taşıyan Karadeniz amforaları bulundu.

Yuann Kazı Başkanı George Koutsouflakis, “Normal bir araştırmada bir sezonda eğer şanslıysak 4 ya da 5 batık buluruz. Güzel bir araştırma sezonu dilemiştik fakat kimse bunu beklemiyordu. Batıklar neredeyse her yerde!” dedi.

Yunan Takımadalarının Etrafında 22 Batık Bulundu

Batıkların kargoları, tüm bu dönemler boyunca, Karadeniz, Ege Denizi, Kıbrıs, Levant ve Mısır arasındaki ticareti işaret ediyor.

Arkeologlar şu ana kadar takım adamların kıyı şeritlerinin yalnızca %5’ini incelediler ve araştırmalar ilerledikçe çok daha fazla antik batığı bulacaklarını düşünüyorlar. Fotogrametri kullanarak batıkları haritalayan arkeologlar bölgenin 3 boyutlu planını çıkarma amacında. Batıklarda bulunan kaydadeğer eserler ise bilimsel analizler ve sergilenmek için korumaya alındı.

Discovery.news

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login