Kıbrıs’ta İlk Defa Sağlam Roma Batığı Bulundu

Güneydoğu Kıbrıs sahiline dalan arkeologlar, Kıbrıs tarihinde ilk defa “bozulmamış Roma gemi enkazı” keşfetti.

Güneydoğu Kıbrıs’taki bir kasaba olan Protaras kıyılarında bulunan antik gemi enkazında yer alan amfora kalıntıları. C: Department of Antiquities, Republic of Cyprus

Dalgıçlar, geminin kalıntılarını, plajları ile ünlü bir tatil beldesi olan Protaras kıyılarında buldu. Antik geminin kargosu, genellikle yağ ve şarap gibi değerli sıvıları taşımak için kullanılan kulplu ve dar ağızlı amforalarla doluydu.

Bu amforalar, muhtemelen şu anda Türkiye’nin güneyindeki Akdeniz kıyılarında erken bir Roma eyaleti olan Kilikya ve Suriye kökenliydi.

(Kıbrıs’ın Bilinen En Eski Yerleşimi Bulundu)

Bu batığın, Kıbrıs ile Doğu Akdeniz’deki Roma eyaletleri arasındaki deniz ticaretinin genişliğine yeni bir ışık tutması bekleniyor.

Söz konusu gemi batığı, Kıbrıs Üniversitesi Denizcilik Arkeolojik Araştırma Laboratuvarı’nın (MARELab) sualtı arkeolojik araştırma ekibi ile birlikte gönüllü olarak katılan Spyros Spyrou ve Andreas Kritiotis tarafından bulundu.

Bir grup MARELab arkeoloğu, öğrencisi ve gönüllüsü, Kıbrıs Teknoloji Üniversitesi ve Eski Eserler Bölümü’ndeki meslektaşları ile birlikte eski enkazı belgeliyor.

Kıbrıs, zengin arkeolojik tarihi ile ünlü. 2015 yılında araştırmacılar, kuzey Kıbrıs’ta yaşayan 2.400 yıllık zengin bir ailenin mezarını buldu. Mezar, takılar, figürinler, silahlar ve kaplar dahil olmak üzere birçok eserle doluydu.


Live Science. 28 Haziran 2019.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login