Yorgun Savaşçı: Terme Boksörü

“Dinlenen Boksör” veya “Quirinal Boksörü” olarak da adlandırılan bu bronz heykel, bir Yunan boksörünün etkileyici ve detaylı bir tasviri.

(C: Reddit/Fuckoff555)

Helenistik tarzda, kayıp balmumu döküm yöntemiyle yapılan heykel, 140 cm yüksekliğinde.

Yapılma tarihi ve sanatçı kesin olarak bilinmiyor, ancak tahminler MÖ 330-50 yılları arasında değişiyor. 1885 yılında arkeolog Rodolfo Lanciani tarafından Quirinal Tepesi’nde ortaya çıkarılan bu muhteşem eser, günümüzde Roma Ulusal Müzesi’nde sergileniyor.

Pygmachia adı verilen Yunan boksu için tasarlanan ‘oxys’ adındaki deri el sargılarıyla sardığı ellerini hafifçe kavramış bir şekilde, bir taşın üzerinde otururken gösteriliyor. Sol eldiveninde “Apollonios Nestoros” yazısı bulunuyor. Atletik, kaslı, formda ve parlak bir vücudu olan boksörün saçları ve sakalları kıvırcık.

(C: Wikimedia Commons)

Muhtemelen daha önceki dövüşlerin sonucu olarak kırık burnu ve şişmiş kulaklar gibi, boksörlerde sık görülen yaralanmalara sahipti. Ağzından nefes alma şekli ve kulaklarındaki ve yüzündeki kanlı kesikler, en son rakibinin verdiği hasarı vurguluyor. Kol ve bacak kasları, sanki rekabetin yorgunluğuna rağmen ayağa kalkıp bir sonraki dövüşçüyle yüzleşmeye hazırmış gibi gergin.

Terme Boksörü’nün rekonstrüksiyonu. (C: Steven Zucker/Flickr)

You must be logged in to post a comment Login