Yeni Zelanda’da Bir Metrelik Papağan Fosili Bulundu

Yeni Zelanda’da, 19 milyon yıl önce yaşamış ve boyu 1 metreyi bulan bir papağana ait bacak fosili bulundu.

Herkül adı verilen papağanın canlandırması.

Yeni Zelanda’nın güneyindeki St. Bathans bölgesinde 2008’de bulunan kuş bacağı fosilinin 19 milyon yıl önce yaşayan, 1 metre boyunda bir papağana ait olduğu ortaya çıktı.

7 kilodan biraz daha fazla ağırlığa sahip olan papağan, birçok kuşun aksine uçamıyordu ve etoburdu. Papağan, günümüzde 2 yaşındaki bir çocuğun boyundaydı.

(Bilinen En Eski Dev Penguen Fosili Bulundu)

Uzmanlar, bu kuşun günümüzde yaşayan en büyük papağanlar olan kakapo’lardan bile iki kat daha ağır olduğunu söylüyor. Yeni Zelanda’da bilinen 144 kakapo var. Bu kuşların hepsinin bir ismi olduğu söyleniyor.

Herkül papağan

Çalışmayı yürüten Avustralya Flinders Üniversitesi ve NSW Paleontoloji Üniversitesi uzmanları buldukları bu papağan türüne, boyutları ve gücünden dolayı “Heracles inexpectatus” (Herkül) adını verdi.

Daha önce bir kartal ya da ördeğe ait olduğu düşünülen kemikler, 11 yıl boyunca muhafaza edildikten sonra bu yılın başlarında yeniden incelenmeye alındı.

Prof. Trevor Worthy, bir öğrencisinin papağanın kemiklerini laboratuvardaki bir araştırma projesi sırasında tesadüfen bulduğunu söylüyor.

Herkül adı verilen papağanın, insan boyuyla karşılaştırması.

NSW Paleontoloji Üniversitesi’nden Prof. Mike Archer, “Kuşun gagaları o kadar büyük ki istediği her şeyi parçalayarak açabilir. Geleneksel papağan yeminden başka şeylerle; hatta belki de diğer papağanlarla besleniyordu” diyor.

Prof. Worthy, hayvanın doğada hiç düşmanı olmadığı için saldırgan olmasına da ihtimal vermediklerini belirtti, “Muhtemelen yerde oturup, tohum ya da fındık, fıstık yiyordu.”

Söz konusu papağanın kemikleri oldukça sağlam ve kalındı. Dolayısıyla uçamıyor olduğu düşünülüyor. Ancak, günümüzde yaşayan kakapolar gibi ağaçlara tırmanabiliyor ve havada süzülüyor olabilirdi.

Aynı bölgede Moa bulunmuştu

Papağanın bacak kemiklerinin bulunduğu aynı bölgede daha önce de 3,6 metre boyunda bir moa kemiği keşfedilmişti.

Yeni Zelanda, milyonlarca yıl önce, şimdi soyları tükenen ve boyları 3,6 metreye kadar çıkan moa’ların yaşam alanıydı. Devekuşuna benzer bir canlı olan moa’ların ağırlıkları 230 kiloya kadar çıkıyordu. Bölgede Miyosen Çağı’na (23 milyon yıl ile 5.3 milyon yıl öncesi) ait çok sayıda fosil bulunmuştu.

Prof. Worthy “Ama şimdiye kadar hiç kimse soyu tükenmiş dev bir papağan bulamamıştı. Fosil yataklarında 20 yıldır kazılar yapıyoruz. Her yıl yeni kuşlar, hayvanlar keşfediyoruz. Yeni, sürpriz türlerle karşılaşacağımıza şüphe yok.” diyor.

BBC. 8 Ağustos 2019.

Makale: Trevor H. Worthy , Suzanne J. Hand , Michael Archer , R. Paul Scofield and Vanesa L. De Pietri. 2019. Evidence for a giant parrot from the Early Miocene of New Zealand. Biology Letters.

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login