Yeni Zelanda’da İnsan Boyutunda Penguen Fosili Bulundu

Yeni Zelanda’da insan boyutlarında ve 80 kilogram ağırlığında dev penguenlere ait 56 milyon yıllık fosiller bulundu.

Canterbury Müzesi tarafından yapılan dev penguenin canlandırması ve bir insanla karşılaştırması.

Fosil kemiklerin, yaklaşık 1,6 metre uzunluğunda, 80 kilogram ağırlığında bir hayvana ait olduğu düşünülüyor. Dev penguen, en az 56 milyon yıl önce Paleosen Çağı’nda yaşamıştı.

Canterbury Müzesi tarafından “canavar penguen” olarak adlandırılan hayvan, Yeni Zelanda faunasında soyu tükenen çok sayıdaki dev hayvandan sadece biri. Geçtiğimiz haftalarda yine Yeni Zelanda’da, 19 milyon yıl önce yaşamış ve boyu 1 metreyi bulan bir papağana ait bacak fosili bulunmuştu.

Penguen neden dev boyutlarda?

Canterbury Müzesi’nin küratörü Paul Scofield, bunun, şimdiye kadar bulunan en büyük penguen türlerinden biri olduğunu söylüyor. Bu türün Güney Yarımküre’deki sulara özel bir tür olduğunu belirtiliyor.

Penguenlerin bu dev boyutlara ulaşmasına neden olarak, dinozorlarla beraber deniz sürüngenlerinin de aynı zamanlarda okyanuslardan yok olması gösteriliyor.

(Yeni Zelanda’da Bir Metrelik Papağan Fosili Bulundu)

Günümüzde en büyük penguen olarak bilinen İmparator Penguen türlerinin boyu yaklaşık 1,2 metre.

Scofield, “O zamanlar hayvanlar çok hızlı gelişiyordu. O dönem, Yeni Zelanda civarındaki su sıcaklığı, şimdiye kıyasla daha ideal seviyelerdeydi. O zamanlar 25 C dereceydi, şimdi 8 C derece.” diyor.

“Crossvallia waiparensis” olarak bilinen bu dev penguen türleri, bir diğer tarih öncesi penguen türü “crossvallia unienvillia”ya benziyor. Bu türler de Antarktika’da bulunuyordu.

Araştırmacılara göre, “crossvallia pengueni”nin ayaklarının diğer türlere göre yüzmelerine yardımcı oluyordu.

Scofield, bu dev penguenlerin Yeni Zelanda civarındaki suları “dev kaplumbağalar, mercanlar ve tuhaf görünümlü köpek balıklarıyla'” paylaştıklarını söylüyor.

Dr Paul Scofield, Yeni Zelanda’daki bir imparator penguen kemiğinin yanında bulunan fosili tutuyor.

Neden soyları tükendi?

Dev penguenlerin Güney Yarımküre sularından neden kaybolduğuna ilişkin net bir bilgi yok. Ancak en yaygın teori, yok olmalarındaki en büyük nedenin diğer deniz memelileriyle aralarındaki rekabet olabileceği yönünde.

Araştırmanın yazarlarından Gerald Mayr, “Dev penguenlerin geliştiği sıralarda deniz sürüngenlerinin soyu tükeniyordu. Antarktika’da ve Yeni Zelanda’da dişli balinalar ve yüzgeçayaklılar milyonlarca yıl sonra ortaya çıkana kadar deniz hayvanları arasında büyük bir rekabet yoktu” diyor.

Dev penguenlerin soyunun tükenmesi de yeni türlerle aralarındaki rekabete bağlanıyor ama Mayr, penguenlerin yok olmasının asıl nedenine ilişkin kesin bir bilimsel veri bulunmadığını söylüyor.

BBC. 14 Ağustos 2019.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login