Van’da Yeni Urartu Müzesine Eserler Taşınıyor

Van’da 2015 yılında yapımı tamamlanan 13.000 metrekare kapalı alanıyla 100.000 eser sergileme kapasitesine sahip Urartu Müzesine eserlerin taşınma işlemine başlandı.

Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında 2010 yılında Kalkınma Bakanlığı, Van Valiliği, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ve Van İl Özel İdaresinin işbirliği ile Van’ın bir çekim merkezi olma hedefi doğrultusunda Urartu Müzesi, Abalı Kayak Tesisi ve Van Gölü İnci Tur Gemi Alımı projeleri uygulamaya alındı.

(Van’da Urartu Kralına Ait Stel Bulundu)

Yüklenici firmayla sözleşme imzalanarak 2012 yılında temeli atılan ve proje bütçesi 21 milyon 839 bin 783 TL olarak revize edilerek onaylanan Urartu Müzesinin yıllık 1,5 milyon turiste ev sahipliği yapması bekleniyor. 10 milyon TL tutarındaki müze teşhir-tanzim işinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından üstlenilmesiyle 2017 yılında başlanan ve halen devam eden çalışmaların ise 2018 yılı başlarında tamamlanması planlanıyor.

54.000 metrekare alan üzerinde 13.000 metrekare kapalı alanı ile Türkiye’deki en büyük müzelerden birisi olması beklenen ve 100.000 eser sergileme kapasitesine sahip Urartu Müzesine tarihi eserlerin taşınmasına başlandı.

2013 yılı itibari ile yaklaşık 87.000 eserin mevcut olduğu Van Müzesinden vinç yardımıyla Neolitik Döneme tarihlendirilen kaya resimlerinden Hakkâri taş stellerine, bölgedeki önemli kazılardan elde edilen değerli Urartu eserleri ile çivi yazılı kitabelerinden Akkoyunlu ve Karakoyunlu dönemlerine ait koç, koyun ve at biçimli mezar taşlarının taşınma işlemi devam ediyor. Uzman kişilerin gözetiminde yapılan taşınma işleminin tamamlanmasıyla Urartu Müzesinin kısa sürede açılması hedefleniyor.

Yıllardır açılamıyor

Van Kalesi’nin kuzeyine yapılan yeni müzenin 2013-2014 yıllarında yapımının biteceği ve en son da 2015 Mart ayında açılacağı söylenmişti. Daha sonra Van Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ’un yaptığı bir açıklamada ise 2015 yılının sonunda müzenin ziyarete açılacağı belirtilmişti. 2015 yılında yapılan açıklamalarda, Van Müzesi’ndeki eserlerin daha iyi şartlarda muhafaza edilmek için yeni müzeye taşınmaya başlandığını da ifade edilmişti.


İHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login