Tyrannosaurus Cinsi Dinozorda Yamyamlık İzleri Görüldü

Tyrannosaurus cinsi bir dinozor olan Daspletosaurus’un fosilleşmiş kafatası ve çenesini inceleyen paleontologlar Dr David Hone ve Dr Darren Tanke, bu tür dinozorlarda yamyamlık izlerine rastladı.

Daspletosaurus günümüz Kuzey Amerika topraklarında, Geç Kretase Dönemi’nde, 77 ila 74 milyon yıl önce yaşamış büyük bir Tyrannosaurus’tu. En büyük tyrannosauruslardan olan Daspletosaurus, çok daha büyük olan ve daha sonra ortaya çıkmış olan Tyrannosaurus Rex’le, yani T-Rex’le de yakın akrabaydı.

Daspletosaurus yiyen Daspletosaurus canlandırması. Tuomas Koivurinne

Diğer Tyranosauruslar gibi Daspletosaurus da büyük ihtimalle hem bir yırtıcı hem de leşçildi.

İncelenen Daspletosaurus bireyi, Alberta, Kanada’daki Dinozor Parkı Formasyonu’nda bulundu. Dinozor, 6 m boyu ve 500 kg ağırlığıyla bir genç yetişkindi.

Dr Hone ve Dr Tanke, kafatası üstünde, dinozor hayattayken oluşmuş, ve bir kısmı büyük ihtimalle başka Daspletosaurus’lar tarafından yapılmış birçok yara izine rastladı. Daspletosaurus ayrıca öldükten sonra, leşçillik yapan başka bir tyrannosaurus tarafından ısırılmıştı.

“Hepsi ısırıklara atfedilemese bile, yaraların birçoğu tyrannosaur dişlerinin boyutu ve şekline yakın. Özellikle kafanın arkasına gelen bir ısırık kafatasının bir parçasını kırmış ve, kemikte yuvarlak, diş-şeklinde bir delik açmış” dedi araştırmacılar.

Daspletosaurus kafatası

“Kemiğin yüzeyinde değişiklikler olması, iyileşmenin bir göstergesidir. Bu kafatasında bunları görmemiz de, yaraların ölümcül olmadığı ve hayvanın bu yaralardan sonra da yaşamaya devam ettiği anlamına geliyor.”

“Kafasına birçoğu oldukça kötü olan yaralar almış bu hayvan, şüphesiz çok zor bir hayat geçirmiş. Bu yaralara neden olabilecek en muhtemel hayvan yine aynı türün bir üyesidir. Yani bu aynı türün hayvanları arasında ciddi dövüşler yaşanmış” diyor Dr Hone.

Ancak bu Daspletosaurus’un başka bir tyrannosaurun elinde, ya da ağzında öldüğüne dair bir kanıt yok.

Fakat kafatası ve diğer kemiklerin korunma şekli ile çenedeki hasar, bu hayvan çürümeye başladıktan sonra büyük bir tyrannosaurun (belki de Daspletosuaurs) cesedi ısırdığını ve muhtemelen en azından bir kısmını yediğini gösteriyor.

“Büyük etçil dinozorlar arasında dövüşler olduğu biliniyor. Tyrannosauruslar da dahil birçok grubun yamyamlık yaptığına dair kanıtlar da bulunmuştu. Fakat bu örnek hem ölüm öncesi hem de ölüm sonrası yamyamlıktan kaynaklanan yaralanmaları gösterdiği için benzersiz bir örnek.”

Sci-News.com

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login