Tutankamon, Alkollü Araba Kullanma Kurbanı Olabilir

Bir Mısırbilimci, Tutankamon’un alkollü araç kullanırken arabası kazası geçirmiş olabileceğini öne sürüyor.

Genç Firavun’un mezarında bulunan çok miktarda şarap, bir Mısırbilimcinin, tıpkı modern gençler gibi onun da hız ihtiyacına yenik düşmüş olabileceği teorisini ortaya atmasına neden oldu. C: Arkeofili

Mısır firavunu Tutankamon’un ölüm nedenine ilişkin yeni bir teori ortaya atıldı. Çocuk Kral’ın ölümüyle ilgili spekülasyonlar daha önce sıtma enfeksiyonu ile birlikte hayatını tehdit eden bir durumun sorumlu olabileceğini öne sürmüştü, ancak bir bilim insanı alkolün de rol oynamış olabileceği gibi cesur bir fikir ortaya attı.

Cheltenham Bilim Festivali sırasında BBC Science Focus’a konuşan biyomedikal Mısırbilimci Sofia Aziz, Tutankamon’un alkollü araç kullandıktan sonra bir savaş arabası kazası geçirmiş olabileceğini öne sürdü. Neden mi? Çünkü mezarı içkiyle doluydu.

Sofia Aziz, Kral Tutankamon’un mezarındaki oldukça büyük olan bir şarap zulasına bir gönderme yaparak, “İnsanlar şarap hakkında düşünmüyor.” diyor.

(İlgili: Tutankamon’un Yüzü Üç Boyutlu Olarak Canlandırıldı)

Bir zamanlar Antik Mısır’da kırmızı üzümün tercih edildiği düşünülüyordu, ancak Kral Tutankamon’un mezarından alınan kuru kalıntı örnekleri, 2006 yılında araştırmacılar tarafından araştırıldığında bölgedeki beyaz şarabın ilk kanıtı oldu. Aziz’e göre Tutankamon’un mezarı şarap mahzeni beyaz şarabı tercih ettiğini gösteriyor ve orada olmasının tek bir nedeni var.

“Eski Mısırlılar mezarlarına öbür dünyada istedikleri şeyleri alırlardı.”

Yeraltı dünyasında yolculuk ederken yol için birkaç tane alsanız iyi olur.

Tutankamon, mumyasında pek çok hastalık belirtisi görüldüğü için tarih boyunca hastalıklı bir kral olarak resmedilmişti. Ancak, bunlar hastalık izleri olmak yerine aslında savaş yaraları olabilir mi? Savaşta yıpranmış zırhı da araştırmacıların, tarihin ona atfettiğinden daha sert biri olup olmadığını merak etmelerine yol açıyor.

Aziz, “Bu yeni teori onun daha çok savaşçı bir kral olduğunu, savaş arabalarına bindiğini gösteriyor. Tipik bir genç gibiydi, içki içiyor ve muhtemelen savaş arabasını çok hızlı sürüyordu.” diyor.

Günümüz istatistikleri, genç yaşın bir kişinin alkollü araç kullanma olayına karışma olasılığını artırabileceği fikrini kesinlikle destekliyor. Modern toplumun normlarını eski uygarlıklara dayatmamamız gerekse de, Eski Mısırlıların bile hız ihtiyacına karşı koyamamış olabilecekleri düşünülebilir.

Ancak bu iddialar sadece bir teori olarak kalıyor. Tutankamon’un mumyalanmış kalıntılarında tespit edilen patolojilerin hepsi bu fikirle uyumlu değil ve ölümüne içkinin neden olduğu bir kazanın yol açtığına dair kesin bir kanıt yok.

Çocuk Kral mı, Çocuk Yarışçı mı? Bunu asla kesin olarak bilemeyebiliriz.


IFL Science. 14 Haziran 2023.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Tarih bölümü mezunu. Antik Çağ Tarihinde yüksek lisans yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login