Denizli’de Arkeoloji Enstitüsü Müdürlüğü Kuruldu

Resmi gazetede yayınlanan karar ile Türkiye’nin ilk Arkeoloji Enstitüsü Müdürlüğü, Pamukkale Üniversitesi önderliğinde Denizli’de kuruldu. Enstitünün müdürlük görevine Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek getirildi. Son zamanlarda arkeoloji alanının önde gelen üniversitelerinden biri olan Pamukkale Üniversitesi bu girişimiyle başarısını perçinledi.

Celal Şimşek, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın onayının alınarak böyle bir enstitü kurulmasının, kendisi için bir gurur kaynağı olduğuna değinerek,  “Arkeoloji Enstitüsü Müdürlüğü’nde Türkiye’de arkeoloji anlamında uzmanlar yetiştirilecek ve önemli kazıların takibi tek merkezden yapılacak. Bu hem Türkiye için hem de tarihi alanların kazılarının takibi için çok önemli. Tarihi alanların kazılarının sevk ve idareleri de tek merkezden yapılacak” açıklamasında bulundu.

Şimşek, ayrıca Türkiye’de kazıların yabancı ülkelerdeki Arkeoloji Enstitüleri tarafından yürütüldüğünü belirterek, kurulan Arkeoloji Enstitüsü’nün önemine dikkat çekti. Kazılar, artık tamamen yerli imkanlar kullanılarak gerçekleştirilecek.

Milliyet

You must be logged in to post a comment Login