Terakota Ordusuna Ait 220 Savaşçı Daha Bulundu

Çin’de öbür dünyada imparatoru koruması için yapılan Terakota Ordusu mezarında, 220 yeni savaşçı figürü ve altın deve heykelciği bulundu.

Dünyanın en ünlü arkeolojik alanlarından biri olan Terakota Ordusu, MÖ 210-209 yıllarında Çin imparatoru Qin Shi Huang’ı öbür dünyada korumak için yapılmıştı.

(Terakota Askerlerin Ardındaki İmparator Kimdi?)

Günümüzde Çin’in kuzeybatısındaki Xi’an’ın Lintong Bölgesi’nde 76 metrelik bir höyüğün kalbinde yer alan tarihi mezarı kazan arkeologlar, Terakota Ordusu’na 220 savaşçının daha katıldığını bildirdi.

Her biri benzersiz oyma özelliklerine sahip olan yeni pişmiş toprak savaşçılar, “en düşükten daha düşük” olarak adlandırılan, önceden bilinmeyen bir gruplama da dahil olmak üzere en az beş farklı rütbeden oluşuyor.

Çin Kültür Eserler Akademisi üyesi Liu Zheng, “Bu pişmiş topraktan yapılmış figürler ilk kez kazıldığında, çoğunlukla kırmızı kemerler ve koyu zırhlarla renklendirilmişlerdi, ancak kötü korunma koşulları yüzünden renkler solmuştu. Ancak, bu sefer, gelişmiş teknolojiler yeni bulunan figürlerin canlı renklerini korumasını sağlıyor. Aynı zamanda mezarın sergilenmesi, kazılması ve korunması çalışmaları devam ediyor.” diyor.

(Terakota Ordusu’na Ait Silahların Sırrı Anlaşıldı)

Arkeologların yeni kazılan figürlerin yanı sıra, antik silahlar, 12 at figürü ve Çin’deki türünün en eskisi olduğu söylenen altın deve heykelciği ortaya çıkardıkları bildirildi.

Kazılarda bulunan altın deve heykelciği.

Bilim insanları, pişmiş toprak savaşçı mezarının, tarihi odaları, ahırlaraı ve bir parkı ile birlikte, neredeyse tamamen İmparator Qin’in imparatorluk sarayının küçültülmüş bir versiyonuna benzediğini söylüyor.

Devasa mezar alanının tam büyüklüğü aradan geçen onca yıla rağmen hala bilinmiyor. Ancak arkeologlar mezardaki kazı çalışmalarına devam ettikleri için en nihayetinde buun ortaya çıkarılması bekleniyor.

Araştırmacılar daha önce tüm bu anıt mezarın 98 kilometrekare kadar büyük olabileceğini öne sürdüler.

Benzersiz mezar, ünlü Terakota Ordusu da dahil olmak üzere 8.200’den fazla pişmiş toprak figür barındırıyor.


Sputnik News. 3 Ocak 2020.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login