Tayvan’daki 6.000 Yıllık Kafatası, Efsaneleri Doğruluyor!

Tayvan’da, bir zamanlar adanın dağlık bölgelerinde yaşayan kısa boylu, koyu tenli bir kabile hakkında nesiller boyu aktarılan hikayeler var. Şimdi ise kanıt bulunmuş olabilir.

Araştırmacılar, Tayvan’ın dağlık bölgesindeki bir mağarada, eski bir yerli kabilenin varlığını kanıtlayabilecek 6.000 yıllık bir kafatası buldu.

Ekip, yayımlanan makalelerinde, kafatasını nerede bulunduğunu ve bunun neyi temsil edebileceğini anlatıyor.

Tayvan’da, bir zamanlar adanın dağlık bölgelerinde yaşayan kısa boylu, koyu tenli bir kabile hakkında nesiller boyu aktarılan hikayeler var. Ancak şu ana kadar fiziksel bir kanıt bulunamadı.

(İlgili: Avustralya Yerlilerinin Sözlü Geleneği 10,000 Yıllık Doğa Değişimleriyle Eşleşiyor)

Bu yeni çalışmada, araştırmacılar, adada yaşayan insanların atalarının gelmesinden önceki bir zamana, yaklaşık 6.000 yıl öncesine tarihlenen bir mağarada bir kafatası ve bacak kemikleri buldular.

Araştırmacılar, kafatasından alınan DNA’yı incelerken, onu aynı zaman dilimindeki Afrika örneklerine yakın buldular. Ama aynı zamanda kafatasının büyüklüğünün ve şeklinin, şu anda Güney Afrika’nın bazı kısımlarında ve Filipinler’de yaşayan Negrito’larınkine benzediğini de buldular. Bu bölgelerde geride kalan kemiklerin incelenmesi, bu insanların küçük bir vücut boyutuyla oldukça kısa olduklarını gösterdi.

Kafatasının yanında bulunan femur kemikleri, kafatası ile aynı kişiye, yani genç bir kadına aitti. Araştırmacılar, bu kişinin yaklaşık 1,3 metre boyunda olduğunu tahmin ediyor.

Araştırmacılar, bulgularının Tayvan’daki eski insanların varlığını doğruladığını, ancak onlara ne olmuş olabileceğini açıklamadıklarını öne sürüyorlar. Görünüşe göre bu insanlar, diğer erken Austronezya insan grupları gelmeye başladığında yok olmuşlardı.

Araştırmacılar ayrıca Quin Hanedanlığı belgelerinde küçük, koyu tenli insanlardan söz edildiğini belirtiyorlar. Ayrıca bugün Tayvan’da yaşayan 16 Austronezya grubundan biri dışında hepsinin, bir zamanlar dağlarda yaşayan küçük, koyu tenli insanları anlatan hikayeleri var.

Bununla birlikte, araştırmacılar, bu tür hikayelerin gruplar arasında farklılık gösterdiğini ve bazılarının daha önceki insanların kendi ataları olduğuna inandığını belirtiyor. Diğerleri onları eski düşmanları olarak görüyor.

Bir grup ise, 1.000 yıl önce antik insanların sonuncusunu öldürdüğünü iddia ediyor.


Phys. 10 Ekim 2022.

Makale: Hung, H. C., Matsumura, H., Nguyen, L. C., Hanihara, T., Huang, S. C., & Carson, M. T. (2022). Negritos in Taiwan and the wider prehistory of Southeast Asia: new discovery from the Xiaoma Caves. World Archaeology, 1-22.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login