Tarihi Galata Kulesi’nde Korkunç Restorasyon

İstanbul’un simge yapılarından Galata Kulesi duvarlarının hiltiyle parçalandığı video sosyal medyada büyük tepki topladı.

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat tarafından paylaşılan videoda, tarihi kulenin duvarlarının hilti ile yıkıldığı görülüyor.

Polat sosyal medyada yaptığı açıklamada, “İstanbul’un en önemli tarihi eserlerinden Galata Kulesi içerisinde yapılan akıl almaz uygulamaları acilen yetkili kurumların dikkatine sunuyorum.” dedi.

“Suç niteliğinde uygulamaların derhal durdurulması ve tespiti için İBB Kültür Varlıkları Dairesi birimleri olay yerine nakledilmiştir.”

Bir süre önce müze olması planlanan Galata Kulesi’nde restorasyon çalışmaları başlatıldı. Ancak ebabil kuşlarının yuvaları nedeniyle bir süre çalışmalara ara verildi. Kuşların göçme vakti geçtikten sonra müzeleştirme çalışmalarına yeniden başlandı.

Ancak sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, Galata Kulesi duvarlarının hilti ile yıkıldığı görüldü.

Geçtiğimiz aylarda Beyoğlu Kaymakamlığı, “işgalci” durumda olan İBB’nin Galata Kulesi’ni 14 Nisan 2020 tarihine kadar tahliye ederek Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü’ne teslim etmesi için işlem başlatmıştı. Böylece 164 yıl sonra Galata Kulesi, İBB’nin elinden alınarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne geçti.

Konu hakkında açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, “Galata Kulesi ile ilgili olarak sosyal medyaya da intikal eden bazı uygulamalar, Bakanlığımızın ilgili birimlerini de rahatsız etmiştir.” dedi.

Misbah sözlerine şöyle devam etti: “Kulede büyük oranda bir restorasyon faaliyeti yapılmamakta, daha önce lokanta ve kafeterya olarak kullanılan bölümler ile bu kullanımların gerektirdiği ofis, mutfak gibi yapının orijinal fonksiyonu ile alakası olmayan bölümler ve zamanla izinsiz yapılan bölümler kaldırılmaktadır. Yapının bir bölümünün seyir mekanı bir bölümünün ise müze olarak düzenlenmesi çalışmaları yürütülmektedir. Hilti ile duvarlar da sıva sökümü yapılması tarafımızca da uygun görülmemekte olup, gereken müdahale yapılmış ve yapı müteahhitinin dikkati çekilerek gereken işlemlerin yapılmasına başlanmıştır.”

“Galata Kulesi’nin kısa bir süre içinde İstanbul’un kültürel mirasını tanıtan önemli bir merkez olarak İstanbulluların ve İstanbul’u ziyaret eden misafirlerimizin sıkça ziyaret edeceği bir mekan haline dönüşmüş olacağını birlikte göreceğiz.”

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise, “Galata Kulesi’nde yapılacak uygulamaların, Vakıflar denetiminde yapılmasının sağlanması ve iş makinası ile değil, elle yapılması hususunda dikkat edilmesinin İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğüne hatırlatılması hususunda bilgilerinizi ve gereğini arz ederim.” ifadelerine yer verildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, iddiaların asılsız olduğunu, ancak kullanılan yöntemler konusunda ilgili firmaya yaptırım uygulanacağını söyledi.

“Sosyal medyada “Galata Kulesi’nin duvarları yıkılıyor” şeklindeki iddialar asılsızdır. Yıkılan kısımlar sonradan yapılan, Galata Kulesi’ne zarar veren kısımlardır. Restorasyonda kullanılan yöntemler konusunda ise ilgili firmaya gerekli yaptırım uygulanacaktır.”

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login