Galata Kulesi Onarım Sonrası Yeniden Ziyarete Açıldı

Galata Kulesi’nde gerçekleştirilen onarım ve iyileştirme çalışmaları sona erdi ve tarihi kule yeniden ziyarete açıldı.

Galata Kulesi. C: Pixabay

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre, Galata Kulesi’nde modern teknoloji ve akademisyenlerin rehberliğinde gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Onarım çalışmalarının tamamlanmasının ardından Galata Kulesi 25 Mayıs 2024 tarihinde tekrar ziyaretçi kabul etmeye başladı.

Yapılan açıklamada, “1964-1967 yılları arasında eklenen betonarme yapılar üzerinde yapılan teknik analizler ve jeoradar raporları doğrultusunda hazırlanan projeler, modern teknolojilerle ve alanında uzman akademisyenlerimizin rehberliğinde uygulanmıştır.” denildi.

“Restorasyon çalışmaları, fen ve sanat kurallarına uygun sekilde tamamlanarak yapı hem kültürel mirasımızı koruyacak hem de ziyaretçilere ve göçmen ebabil kuşlarına ev sahipliği yapacak şekilde düzenlenmiştir. Çalışmalar, profesyonel dağcılar tarafından yapılan kapsamlı uygulamalarla desteklenmiştir.”

(İlgili: Galatasaray Lisesi Önündeki Ejder Kabartması Kayboldu)

Açıklamada ayrıca 25 Mayıs 2024 tarihinden itibaren ziyaretçilere yeniden açılacak olan Galata Kulesinde, ziyareti yönetim planı çerçevesinde saat başı en fazla 100 kisi olacak sekilde kontrollü girişlere izin verileceği de belirtildi.

Galata Kulesi’nin çatı onarımı çalışmaları dolayısıyla kulenin 8. katı Kasım 2023’te ziyarete kapatılmıştı. Galata Kulesi’nin depreme karşı güçlendirme ve dış cephe onarımı çalışmaları sebebiyle 23 Şubat 2024 tarihinden itibaren bir ay süreyle ziyarete kapalı bulundurulacağı belirtilmişti.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login