Galatasaray Lisesi Önündeki Ejder Kabartması Kayboldu

Galatasaray Lisesi’nin ön kapısındaki sütunlarda bulunan tarihi ejder kabartmalarından biri esrarengiz bir şekilde ortadan kayboldu.

İstanbul Beyoğlu’nda yer alan Galatasaray Lisesi’nin İstiklal Caddesi’ne bakan ön kapısındaki sütunlarda bulunan 150 yıllık ejder kabartmalarından birinin kaybolduğu tespit edildi.

150 yıldan daha eski olabilecek heykelin artık olmadığını belirten Sanat Tarihi Derneği Başkanı Şerif Yaşar, “Ben Galatasaray Lisesi’nden bazı yetkililerle görüştüm. Yetkililer buradaki birkaç görgü tanığıyla konuşmuş. 8 Mart’ta burada emniyet için bariyer koyan bir şirketin çalışanları bariyerleri koyarken kırdığını söylüyorlar. Daha sonra ise kırılan parçanın ne olduğuna dair kimsenin bir haberi yok maalesef.” diyor.

(İlgili: 2022 Türkiye’sinden 7 Talihsiz Arkeoloji Olayı)

Diğer yandan Turizm ve Kültür Bakanlığı, “Galatasaray Lisesi Girişinden Kaybolan Ejder Başı Kabartması” başlığıyla eserin kaybolduğunu duyurdu.

Eserin kaybolduğunun 8 Mart’ta tespit ediliğini belirten Bakanlık açıklamasında, Grotesk Ejder Başı Kabartması’nın 19. yüzyıla tarihlendiği ve mermerden yapıldığı belirtildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada eser şöyle tanımlandı:

“Boyun bölgesindeki pullar eşkenar dörtgenlerle belirtilmiş olup dolgun bir şekilde tasvir edilen yüzde; kaşlar kalın stilize bitkiler halinde, başı büyük oranda örterek gözler üzerinden boyna doğru uzanmaktadır. Burun ve üst dudak birlikle tasvir edilmiş olup göz hizasına kadar yükselmektedir. Damak ve dişler oldukça düz hatlar şekilde işlenmiştir. Halka formundaki kulakların altından dışa doğru stilize akanthus yaprakları uzanır, gözaltlarında yüz çizgilerine ait detaylara da yer verilmiştir. Ağızda su oluğu ve metal aksam izleri yer almaktadır. Kabartmanın çörten olarak da kullanım gördüğü anlaşılmaktadır.”

Heykelin bir an önce bulunup yerine konulması gerektiğini belirten Şerif Yaşar, “Maalesef biz de 8 Mart’tan sonra fark ettik. Sosyal medyadan arkadaşımız bana bu konuda birkaç fotoğraf attı. Ben de geçerken gördüm. Hakikaten artık yerinde yoktu. Çok kıymetli bir heykeldi. Galatasaray Lisesi’nin güvenlik görevlileriyle görüştüm, kendi kameralarının kör noktası olduğu için burada olanları göremediklerini tespit edemediklerini söylüyorlar.” diyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login