T. rex Evrimindeki Kayıp Halka Bulunmuş Olabilir

Paleontologlar, T. rex’in evrim tarihinde önemli bir boşluğu doldurabilecek bir tiranozor türüne ait fosiller keşfettiler.

Yeni tiranozor Daspletosaurus wilsoni’nin yeniden canlandırılması. Fosiller, gözlerini çevreleyen benzersiz dikenli boynuzlara sahip olduğunu öne sürüyor. C: Andrey Atuchin & Badlands Dinosaur Museum

Paleontologlar, muhtemelen ünlü dinozor türü Tyrannosaurus rex’in doğrudan atası olan, daha önce hiç görülmemiş bir tiranozorun kalıntılarını ortaya çıkardı. Yeni bulunan tür, T. rex’in evrimsel soyu hakkındaki büyük tartışmayı çözmeye yardımcı olabilir.

Yeni bulunan tür Daspletosaurus wilsoni’nin gözlerinin etrafında benzersiz dikenli boynuzlar var. Söz konusu tiranozor, yaklaşık 76,5 milyon yıl öncesine, Kretase dönemine (145 milyon ila 66 milyon yıl önce) tarihlenen, fosilleşmiş bir kafatasının parçalarından ve bir kaburga ve ayak parmağı kemiği dahil olmak üzere iskelet parçalarından tanımlandı.

(İlgili: T. rex ve Yakın Akrabaları, Modern Kuşlar gibi Sıcakkanlıydı)

Yeni bir araştırmaya göre, Kuzey Dakota’daki Badlands Dinozor Müzesi’nden paleontologlar, 2017 ile 2021 yılları arasında Montana’nın kuzeydoğusundaki Judith Nehri Oluşumu’ndaki fosilleri ortaya çıkardılar.

Badlands Dinozor Müzesi’nde sergilenen tiranozorun ortaya çıkarılan kafatası parçaları. C: Badlands Dinosaur Museum

Araştırmacılar ilk olarak, ekip üyesi Jack Wilson’ın, daha sonra dinozorun burun deliğinin bir parçası olduğu anlaşılan, bir uçurumun dibinden çıkıntı yapan küçük, düz bir kemik parçası fark etmesinden sonra fosillere rastladı.

Ancak kemikleri kazmak, 8 metrelik sağlam kayaların altına gömüldükleri için son derece zorlu oldu. Araştırmacılar, tek tek kemikleri kazmaya başlamadan önce uçurumun büyük kısımlarını kırıcılarla özenle yontmak zorunda kaldılar.

Araştırmacılar, Daspletosaurus wilsoni’nin, Daspletosaurus torosus’un soyundan geldiğini ve muhtemelen 77 ila 75 milyon yıl önce ortaya çıkmış olan Daspletosaurus horneri’nin atası olduğunu düşünüyorlar. Yeni bulunan hayvanın anatomisi, Daspletosaurus soyunun kudretli T. rex’in atası olduğu fikrini destekliyor.

Kafatasının geri kalanına dair bir rekonstrüksiyon. C: Badlands Dinosaur Museum

Daspletosaur türlerinin üçü de, Tyrannosaurus da dahil olmak üzere dokuz cins içeren Tyrannosauridae familyasının içinde yer alıyor. (Daspletosaurus, Yunanca’da “korkunç kertenkele” anlamına geliyor)

Şimdiye kadar, Tyrannosauridae soyunu çözmek zordu, bu da bireysel türler arasındaki kesin evrimsel ilişkileri belirlemeyi zorlaştırıyordu.

Kazıldıktan kısa bir süre sonra alt çenenin durumu. C: Badlands Dinosaur Museum

Çalışmanın ortak yazarları Elías Warshaw ve Denver Fowler, “Pek çok araştırmacı, tiranosauridlerin evrimleşen tek bir soyu mu, yoksa birbirinden türemeyen, yakından ilişkili birkaç türü mü temsil ettiği konusunda hemfikir değiller.” diyor. Bu, aynı zamanda incelenecek yüksek kalitede örneğin bulunmamasından da kaynaklanıyordu.

Ancak D. wilsoni’nin keşfi, üç daspletosaur’un birbirinden “evrimsel kuzenler” gibi dallara ayrılmak yerine, tek bir evrimsel soyda birbirini izleyen adımlar gibi birbiri ardına geldiğini öne sürüyor.

Yakın zamanda Badlands Dinozor Müzesi tarafından ortaya çıkarılan diğer üç tiranozorla birlikte D. wilsoni’nin (sağ altta) bir sanatçı tarafından yeniden canlandırması. C: Rudolf Hima & Badlands Dinosaur Museum

Araştırmacılar, “Bu nedenle D. wilsoni, daha eski ve daha yeni tiranozor türleri arasında bir ‘kayıp halka’ idi.” diyor.

Bu türlerin birbiri ardına evrimleşmiş olabileceği göz önüne alındığında, ekip, T. rex de dahil olmak üzere diğer tiranozorların da benzer bir doğrusal tarzda ortaya çıkmış olabileceğini öne sürüyor. Açıklamaya göre araştırmacılar şu anda bu fikri desteklemek için yeni bir çalışma planlıyorlar.


Live Science. 28 Kasım 2022.

Makale: Warshaw, E. A., & Fowler, D. W. (2022). A transitional species of Daspletosaurus Russell, 1970 from the Judith River Formation of eastern Montana. PeerJ10, e14461.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login