Sutton Hoo’da, Anadolu’dan Getirilen Kovanın Parçaları Bulundu

İngiltere’deki 1.400 yıllık bir gemi mezarı olan Sutton Hoo’daki arkeologlar, Bizans İmparatorluğu’na ait bir kovanın parçalarını keşfettiler.

Arkeologlar Bizans İmparatorluğu’ndan gelen Bromeswell Kovası’nın parçalarını bir araya getirdi. Şu anda Sutton Hoo’daki High Hall’da sergileniyor. C: James Dobson, National Trust Images

İngiltere’de Sutton Hoo’daki Anglo-Sakson alanında çalışan arkeologlar, Anadolu’dan ithal edilmiş 1.500 yıllık bir bakır kovaya ait eksik parçaları buldular. Bu kova, ünlü gemi mezarından en az bir yüzyıl daha eski ve erken Orta Çağ döneminde insanların nasıl yaşadığına dair bir pencere sunabilir.

Time Team, Birleşik Krallık National Trust ve FAS Heritage’dan arkeologlar, konservatörler ve gönüllülerden oluşan bir ekip, metal parçalarını Haziran ayı sonlarında Sutton Hoo’daki kazı çalışmaları sırasında keşfetti.

Sutton Hoo, 1939 yılında keşfedilen ve 2021 yapımı “The Dig” filminde yer alan muhteşem 7. yüzyıl gemi mezarı ile tanınıyor. Ancak bu mezar, İngiltere’nin güneydoğusundaki Suffolk yakınlarında bulunan ve çoğu mücevher ve madeni paralar içeren 18 ayrı tümülüsten oluşan karmaşık bir yapının sadece bir parçası. Sutton Hoo’da Mısır kasesi, Doğu Akdeniz gümüş takımları ve bitüm adı verilen Orta Doğu ürünü de dahil olmak üzere ithal mallara dair kanıtlar da keşfedildi.

(İlgili: ‘The Dig’ Filmi ve Sutton Hoo Kazısı Ardındaki Gerçek Tarih)

Ancak, Bromeswell Kovası olarak bilinen bakır alaşımlı kova, gemi mezarından en az bir yüzyıl daha eski. 1986 yılında bulunan parçalara ayrılmış kova, aslanlar ve bir köpeğin yer aldığı bir Kuzey Afrika av sahnesini tasvir ediyor. Muhtemelen 6. yüzyılda, o dönemde Bizans İmparatorluğu’nun bir parçası olan Anadolu’nun Antioch (Antakya) şehrinde üretilmişti. Kovadaki Yunanca bir yazıtta, “Bunu sağlıklı günlerde kullan, Efendi Kont, nice mutlu yıl boyunca” yazıyor ve bu da onun diplomatik bir hediye olabileceğini düşündürüyor.

Bromeswell Kovası bakır alaşımından yapılmıştı ve aslanlar ve bir av köpeğiyle Kuzey Afrika’daki bir av sahnesini gösteriyor. C: James Dobson, National Trust Images

Geçen ay ortaya çıkarılan eserler ise, orijinal buluntudakilere benzer figürlerle süslenmişti. Bu nedenle ekip, bir nesnede hangi elementlerin bulunduğunu belirlemek ve eserin benzersiz bir elementel “parmak izini” oluşturmak için kullanılan X-ışını floresansı (XRF) yöntemini kullanarak, yeni bulunan parçaların gerçekten 6. yüzyıldan kalma Bromeswell Kovası’nın bir parçası olduğunu doğruladı.

National Trust adına İngiltere’nin doğusunda bölgesel arkeolog olan Angus Wainwright, “Daha yakından incelendiğinde artık kovanın daha önce hasar gördüğüne ve daha sonra onarıldığına inanıyoruz. Metallerin derinlemesine analizi, yeniden lehimlenmiş olabileceğini bile gösteriyor.” diyor.

Sutton Hoo’nun 6. ve 7. yüzyıllarda mezarlık olarak kullanıldığı dönemde, bölge nispeten yoğun nüfusluydu ve yoğun bir ticaret ağına dahildi. Sutton Hoo eserleri, Avrupa ve Orta Doğu’nun dört bir yanından getirilen pagan ve Hristiyan eserler de dahil olmak üzere çeşitli nesneleri temsil ediyor.

Yeni bulunan parçalardan alınan bakır alaşımı parçalar, halihazırda Bromeswell Kovası koleksiyonunda bulunanlarla eşleşiyor. C: James Dobson, National Trust Images

Gemi mezarı ve Sutton Hoo’nun kozmopolit doğası, uzak diyarlardan hediye veren kralların hikayelerini içeren ve aynı dönemde yazılmış olan Eski İngiliz destanı Beowulf ile bile bağlantılı olabilir.

Wainwright, “Bu iki yıllık araştırma projesinin, Sutton Hoo’daki geniş alan hakkında ve orada yaşayan insanların günlük yaşamları hakkında daha fazla bilgi edinmemize yardımcı olacağı umuluyor. Bu bulgu, bu yolculukta büyük bir adım.” diyor.


Live Science. 4 Temmuz 2024.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login