Sutton Hoo Miğferi

1939’da İngiltere Suffolk bölgesindeki Sutton Hoo’da bir gemi mezarı içinde keşfedilen bu miğfer, MS 600’lerin başlarına tarihlendiriliyor. Yaklaşık 2.5 kg ağırlığındaki miğfer, İngiliz arkeoloji tarihinin en önemli keşiflerinden birinin parçası.

Sutton Hoo miğferinin replikası. (C: Wikimedia Commons)

Avrupa’da şimdiye kadar bulunan en zengin ortaçağ mezarı olarak kabul edilen ve bir Anglo-Sakson kralına ait olduğuna inanılan 1400 yıllık mezar, MS 6. ya da 7. yüzyıla kadar uzanıyordu. Mezarda neredeyse 30 metre uzunluğunda bir geminin parçaları (orijinal ahşap yapı artık bozulmuştu) ve değerli objelerle dolu yüzlerce eserin bulunduğu bir mezar odası vardı. 27 metre uzunluğundaki bu gemi, o güne dek bulunmuş en büyük Anglosakson gemisiydi.

Orijinal Sutton Hoo kazısına ait bu fotoğraf, yaklaşık 1400 yıl önce güneydoğu İngiltere’de zeminin altındaki ahşap geminin kalıntılarını gösteriyor. (C: British Museum)

Mezarda hiç iskelet kalıntısı bulunamasa da silahlar, zırhlar, altın mücevherler ve gümüş kaplar gibi Avrupa’nın dört bir yanından getirilmiş birçok değerli obje bulunuyordu. Geminin kime ait olduğu hala bilinmiyor, ancak genel olarak, bu şekilde gömülen birinin büyük bir savaş lideri olduğu düşünülüyor.

Demir ve kalayla kaplanmış bakır alaşımlı miğfer aslında birçok parçanın birleşiminden meydana gelen karmaşık bir yapıya sahip. Karmaşık bir tasarıma sahip olan miğferin üzerinde; savaşçı figürleri, çeşitli hayvan betimlemeleri ve geometrik desenleri içeren zengin süslemeler bulunuyor. Üzerindeki savaşçı motifleri, “Dans Eden Savaşçı” ve “Düşmüş Savaşçı” olarak biliniyor.

Orijinal Sutton Hoo miğferinin restorasyon sonrası hali. (C: British Muesum)

Sutton Hoo’daki kazılar sırasında parçalanmış halde bulunan miğferin restorasyonu oldukça zorlu bir süreç oldu. İlk restorasyon çalışması sonucunda miğferin yanlış bir şekilde bir araya getirildiği anlaşılarak daha sonra bir restorasyon çalışması ile doğru biçimine kavuşturuldu.

Bugün Sutton Hoo buluntuları, British Museum’un en önemli koleksiyonlarından birini oluşturuyor.

You must be logged in to post a comment Login