Suriye Acil Durum Kırmızı Listesi Artık Türkiye’de de Dağıtılacak

Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından hazırlanan Acil Durum Kırmızı Listesi, dünyanın çeşitli yerlerinde olduğu gibi Türkiye’de de dağıtılacak.

Suriye Acil Durum Kırmızı Listesi Artık Türkiye'de de Dağıtılacak

Daha önce ICOM tarafından İngilizce, Fransızca, Almanca ve Arapça olarak yayınlanmış olan Suriye Acil Durum Kırmızı Listesi, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından Türkçe’ye çevrildi ve müzeler, özel müzeler, koleksiyoncular, gümrükler, emniyet birimleri ve ilgili tüm paydaşlara dağıtımına başlandı.

ICOM Acil Durum Kırmızı Listesi dünyanın çeşitli noktalarında meydana gelen karışıklık ve silahlı çatışma durumlarında, ülkelerin kültür varlıklarının korunması için yayınlanan bir broşür niteliği taşıyor. Bu listede yayınlanan eserler Suriye’den çalınan kültür varlıkları değil, Suriye’deki kültürel miras kurumlarının envanterinde kayıtlı eserlerden örnekler içeriyor.

Suriye kökenli kültür varlıklarının tanınmasını sağlayıcı bir rehber niteliğinde olan bu broşürler, özellikle gümrük noktaları, müzeler, koleksiyoncular, müzayede evleri, antika tüccarları ve güvenlik güçleri için bir rehber niteliğinde. Kırmızı Liste aynı zamanda, kültür varlıkları risk altında olan ülkelerdeki koruma mevzuatı hakkında kısa bilgiler vererek farkındalığın arttırılmasını amaç edinmekte.

Kültür Varlıkları resmi sitesinden yapılan açıklamada söz konusu haberle ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Son yıllarda Suriye’de ortaya çıkan otorite boşluğundan faydalanan grupların kaçak kazılar ve kültür varlığı kaçakçılığı vasıtasıyla teröre finansman sağladığı tespiti üzerinden ülkemiz, konuya gereken hassasiyeti göstermediği ve hatta bu faaliyetlere göz yumduğu yönünde haksız eleştirilere maruz bırakılmaktadır.

Ülkemiz, bölgede mağduriyet yaşayan tüm köken ülkelerin kültür varlıklarının korunması konusunda azami hassasiyet göstermekte olup, bu çalışma gibi farkındalığı arttırıcı etkinliklere destek vermeye devam edecektir.

ICOM Acil Durum Kırmızı Listesi’nin yayınlanan Türkçe versiyonu, ülkemize yöneltilen haksız eleştirilere bir cevap niteliği taşımaktadır.”

ICOM Acil Durum Kırmızı Listesi’ne buradan ulaşabilirsiniz.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login