Sudan’da 1.300 Yıllık Bireyin Ayağında ‘İsa’ Dövmesi Bulundu

Günümüzde Sudan olan bölgede bulunan 1.300 yıllık bir kişinin vücudunda İsa’ya atıfta bulunan bir dövme bulundu.

Gazali bireyinde bulunan Chi-Rho ve Yunan harfleri alfa ve omegadan oluşan dövmelerin fotoğrafları ve dijital illüstrasyonu. C: Kari A. Guilbault

Sudan’daki bilim insanları, Orta Çağ’dan kalma bir manastırın yakınındaki mezarlıkta kazılan 1.300 yıllık bir kişinin vücudu üzerinde İsa Mesih’e gönderme yapan bir dövme keşfetti.

Gazali olarak bilinen bölgede kazı ve araştırma yürüten Varşova Üniversitesi Polonya Akdeniz Arkeolojisi Merkezi, Orta Çağ’dan kalma Nubia’ya ait bir dövmenin yalnızca ikinci kez bulunduğunu söylüyor. Nubia, günümüz Mısır ve Sudan’ın bazı kısımlarını kapsayan bir bölge.

Açıklamada, muhtemelen erkek olan bir bireyin sağ ayağında bulunan dövmenin, bilim insanlarının “Chi-Rho” sembolü olarak adlandırdığı Yunan harflerinin yanı sıra alfa ve omega harflerinin de bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, Chi-Rho sembolünün Yunanca “chi” ve “rho” harflerini birleştirerek İsa’nın kısaltmasını oluşturduğu belirtildi ve bu kısaltmanın, Konstantin’in Roma İmparatorluğu’nun imparatoru olduğu MS 324 civarında kullanılmaya başlandığı belirtildi. Ayrıca alfa ve omega harflerinin Yunan alfabesinin ilk ve son harfleri olduğu, dolayısıyla Hıristiyanlığın Tanrı’nın her şeyin başı ve sonu olduğu inancını temsil ettiği belirtildi.

(İlgili: Mısır Mumyalarında Koruyucu Doğum Dövmeleri Bulundu)

Purdue Üniversitesi’nde dövme uygulamaları üzerine çalışan biyoarkeolog Robert Stark, dövmenin sağ ayaktaki konumunun ilgi çekici olduğunu, İsa’nın çarmıha gerildiği sırada bu noktaya çivi çakılmış olabileceğini söylüyor.

Dövme, kişinin Hristiyan olduğunu gösterse de keşiş olup olmadığı belli değil. Söz konusu kişi, manastırın keşişleriyle aynı mezarlığa değil, yakın topluluklar tarafından kullanılmış olabilecek bir mezarlığa gömülmüştü.

Radyokarbon tarihlemesi, kişinin 667 ile 774 yılları arasında yaşadığını gösteriyor. O zamanlar Hıristiyanlık bölgedeki ana dindi ve bu nedenle çok yaygındı. Birey öldüğünde muhtemelen 35 ila 50 yaşları arasındaydı.

Birey, 2016 yılında yapılan kazılarda bulundu ancak dövme, kazı sonrası yapılan ek analizler ve tam spektrumlu fotoğraflarla ancak yeni ortaya çıktı.

Gazali’de 2012 ve 2018 yılları arasında Varşova Üniversitesi’nde arkeoloji profesörü Artur Obłuski liderliğindeki Polonya-Sudan ekibi tarafından kazılar gerçekleştirildi. Buluntuların analizleri devam ediyor.


Live Science. 21 Ekim 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login