Hz. İsa’nın Mezarı Olarak Tapınım Gören Edicule Mabedi Her An Çökebilir

National Geographic tarafından hazırlanan bir rapora göre, Kudüs’te Hz. İsa mezarı olarak tapınım gören mağara üzerine inşa edilmiş olan Edicule, büyük bir çökme riski ile karşı karşıya.

Edicule Hıristiyanlar tarafından sıkça ziyaret edilen Hıristiyanlığın en kutsal mekanlarından biri.

Edicule, Kudüs’te kutsal kilise içinde bulunmakta. Hz. İsa’nın mezarının burada olduğuna dair bilinen bir efsaneye göre ise MS. 4. yüzyılda İmparator Constantine’nin annesi tarafından Hz. İsa’nın çarmıha gerildikten sonra bu mağaraya gömülmüş olduğu keşfedildi. Bu bilgiye bir efsane olarak yaklaşılmasının nedeni ise yapılan araştırmalar sonucunda herhangi bir gömütye dair bir buluntuya rastlanmamış olması. Ancak yüzyıllardan beri Helena tarafından gösterilen bu yer, Hıristiyanlar için en önemli hac yerlerinden biri.

4. yüzyıldan beri mağaranın üzerine pek çok tapınak ve kilise inşa edildi ve yüzyıllar boyunca bu yapılar pek çok kez yıkıma uğradı. Bugün ise mağara, kutsal mezar kilisesi ve Edicule altında bulunmakta.

Edicule’de bir süredir geniş çaplı olmayan bir restorasyon ve onarım çalışması söz konusu. Bu önemli dini merkezde çalışmalar yalnızca Hz. İsa’nın bedeninin altında gömülü olduğuna inanılan kireçtaşı bloğunun etrafında devam etmekte. National Geographic’in yayınladığı rapora göre ise Edicule’nin tümü kapsamlı bir onarımdan geçmez ise bu önemli dini yapı tümü ile çökme riski taşımakta.

Restorasyon ve onarım çalışmaların yapıldığı edicule’den bir görüntü/ AFP PHOTO / GALI TIBBON

Ayrıca National Geographic Topluluğu da hali hazırda orada devam etmekte olan onarım çalışmalarının bir ortağı durumunda ve rapor, Atina Ulusal Teknik Üniversitesi’nden (NTUA) bilim insanlarının katkıları ile hazırlandı.

NTUA ekibinin baş bilimsel denetçisi Antonia Moropoulo raporu şöyle özetlemekte; “Eğer onarım başarılı bir şekilde yapılamazsa, bizleri yavaş bir çöküş değil bir felaket bekliyor.”

Raporda yeni güçlendirme çalışması yapılması gerektiği ve bu projenin kapsamında 10 aylık bir ek süreçte 6 milyon Euro’ya mal olacak bir plan geliştirildiği belirtilmekte. Bahsedilen proje kapsamında Edicule’ye hasar vermeye devam eden su akışının yeni bir kanalizasyon sistemi ve yeni bir yağmur suyu drenajını ayrıca yapı altındaki arkeolojik kalıntılara zarar vermemek için güçlendirme çalışmaları öncesinde alanda arkeolojik kazıların yapılması gerektiği öngörülmekte.

Yapılması kesinleşen bu proje kapsamında yürütülecek arkeolojik çalışmalar yaklaşık MS. 4 yüzyıl başından beri alan üzerinde inşa edilen tapınak ve kiliselerin tarihine ışık tutabilir.

Mısır’da İsa’nın Doğuşu Sahnesine Benzeyen 5000 Yıllık Kaya Resmi Bulundu


*Rapor kamoyuna açıklanmamış olmasna rağmen LiveScience tarafından detaylar açıklanmıştır. Ancak kaynak tarafından bahsedilen bilgiler tam anlamıyla doğrulanamamıştır.

Live Science.

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login