Stratonikeia Antik Kenti’nde Bizans Mozaikleri Ziyaretçiye Açılıyor

Muğla’nın Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’ndeki 1600 yıllık mozaiklerin, konservasyon çalışmaları bitiyor.

Antik kentte üç yıldır konservasyon çalışmasından geçen mozaiklerdeki çalışma bu yıl bitiyor ve ziyaretçiye açılıyor.

Stratonikeia Antik Kenti’nde Bizans Mozaikleri Ziyaretçiye Açılıyor

Pamukkale Üniversitesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümünde görevli Uzman Ali Yaşar, AA’ya yaptığı açıklamada, şehrin kuzey kapısı olarak adlandırılan alanın, antik kentin en önemli yapıları bünyesinde barındırdığını söyledi.

Bizans dönemi mozaiklerinin şehrin kuzey kapısının doğu kısmında yer aldığını belirten Yaşar, bölgede 3 yıldır konservasyon çalışması yaptıklarını ve çalışmaların bu yıl sona ereceğini belirtti.

Stratonikeia Antik Kenti’ndeki Kuzey Cadde’nin doğusunda bulunan mozaikleri gün yüzüne çıkardıklarını belirten Yaşar, “Çalışmalara 2013 yılında başladık ve bu yıl tamamlayacağız. Mozaiklerin bulunduğu alandaki konservasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra burası artık ziyaretçilere açılacak. Kente gelen ziyaretçiler rahatlıkla mozaik döşeme üzerinde yürüyebilecekler” dedi.

Konservasyon çalışmalarına başlamadan önce ön hazırlık yaptıklarına işaret eden Yaşar, “Bu kapsamda özgün mozaik harcından örnekler aldık. Mozaiği oluşturan kısımlardan örnekler aldık ve bu örneklerden yola çıkarak özgün malzemeye en yakın malzemeye ulaşmak için analizler yaptırdık. Bu analizler sonucunda da buradaki konservasyon çalışmalarına başladık” diye konuştu.

Yaşar, bölgede antik dönemde meydana gelen depremlerin yol açtığı büyük hasarların bulunduğunu anlatarak, üst örtüdeki sütunların, mimari yapı elemanlarının kazı esnasında mozaik döşeme üzerine düştüğünü ve bu nedenle de mozaiklerin yoğun bir tahribata uğradığını tespit ettiklerini dile getirdi.

“Amacımız buradaki mozaik döşemelerin daha uzun yıllar burada kalması ve ziyaretçiler tarafından görülmesi. 4 restöratör ve 3 işçi ile çalışmaları yürütüyoruz. Mozaik döşemeler Bizans Dönemine ait. Yaklaşık bin 600 yıllık. Mozaik döşenirken farklı panellere ayrılmış ve her panelde farklı desenler, figürler var. Buradaki konservasyon çalışmalarında Antik dönemdeki mozaik ustalarının kullanmış olduğu tekniği biz aynen devam ettiriyoruz. Aynı teknikle  çalışmalarını yürütüyoruz. Konservasyonda kullandığımız hiçbir hazır malzeme yok. ”

Yaşar, bölgedeki mozaiklerde Bizans sanatı örneklerini de görmenin mümkün olduğunu vurgulayarak, mozaiklerde bölgeye özgün çalışma yapıldığını ve bölgede sıkça karşılaşılan mermer malzemeden mozaiklerin üretildiğini bildirdi.

Mozaikleri olduğu gibi korumayı amaçladıklarını belirterek, “Burada var olan çöküntüler ve çatlamaların olduğu gibi konservasyonu yapıldı. Bir halı serer gibi değil özgün dokuyu bozmadan olduğu gibi sağlamlaştırma yolunu tercih ediyoruz” dedi.

Stratonikeia Antik Kenti

Bünyesinde bulunan gladyatör okulu nedeniyle Gladyatörler Şehri olarak adlandırılan antik kent, kapladığı 7 kilometrelik alanla dünyanın en büyük mermer kentleri arasında gösteriliyor.

1977 yılında Prof. Dr. Yusuf Boysal başkanlığında ilk defa bilimsel kazıların yapıldığı antik kentte, 2008 yılından beri kazı başkanlığını Pamukkale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bilal Söğüt Yapıyor.

Antik Çağ, Bizans, Beylikler, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait geniş yelpazede kalıntılara sahip olan antik kentte günümüze en sağlam ulaşan yapılar arasında Selçuklu hamamı ve Osmanlı dönemine ait Şaban Ağa Camisi bulunuyor.

MÖ 3. yüzyılda kurulan antik kente, Seleukos kralı I. Antiokhos tarafından karısı Stratonike’nin adı verilmiştir. Hellenistik Dönem boyunca, Seleukos, Ptolemaios, Makedonyalılar, Rodos ve Roma arasında el değiştiren Stratonikeia, MÖ. 130/129 yılında tamamen Roma’ya bağlanmıştır.

Antik çağ coğrafyacısı ve gezgini Strabon’a göre kent, çok güzel yapılarla donatılmıştı. Kentin akropolü çevresi surlarla donatılmış olan güneydeki dağın tepesindedir.

AA

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login