Stonehenge Mimarlarının Kampı Bulunmuş Olabilir

Arkeologlardan oluşan bir ekip, Stonehenge’in bazı mimarlarının toplandığı ve kamp kurduğu bir yer keşfetmiş olabileceklerine inanıyor.

Stonehenge. Arkeologlar, Larkhill’deki direklerin tapınak için bir tür plan olabileceğine inanıyor. C: PBS

Söz konusu alan, Stonehenge’in yakınındaki Larkhill’de bulunuyor ve bir buluşma yeri veya ticaret merkezi olduğu düşünülüyor. Araştırmacılar, Stonehenge’in düzenine çok yakın olan bir direk buldular ve bunun bir çeşit plan olabileceğini öne sürüyorlar.

Arkeolog Si Cleggett, buranın MÖ 3.750 ve 3.650 yılları arasında yapıldığını düşünüyor.

“Larkhill’deki bu yapı, atalarımızın yavaş yavaş avcı avcı toplayıcı yaşam biçiminden uzaklaşarak, tarımı kabul ettiği bir geçiş dönemi olan Taş devrinin geç evrelerinde inşa edildi.”

“Benim iddiama göre, buradaki insanların Stonehenge mimarları olabileceği konusunda büyük bir ihtimal var.”

(Bulunan Köpek Dişi Stonehenge Bölgesinin Önceden de Özel Olduğunu Gösteriyor)

Stonehenge’e nispeten kısa bir yürüme mesafesinde olan Larkhill’in yakınlığı ve dokuz direğin düzeninin Stonehenge’e benzerliği, Stonehenge’i yaratan ve ziyaret eden kişilerin bu insanlar olabileceği fikrine destek veriyor.

Stonehenge’in en eski versiyonu – kereste direkleri bulunan dairesel hendekten oluşmakta – 5000 yıl önce inşa edilmişti. Bugün bildiğimiz taş yapı ise yaklaşık 4500 yıl önce inşa edildi.

Cleggett ve ekibi, Larkhill’deki bu yapının ise 5.750 ila 5.650 yıl önce yapıldığını düşünüyor.

“Bu dokuz direk kalıntısının düzeni, Stonehenge’deki taşların döşenmesi için erken bir plan olabilir.”

(Stonehenge’i İnşa Etmek Sanıldığından Çok Daha Kolay Olabilir)

Tarihöncesi insanlar, anıt inşa edenleri beslemek ve cömert kış festivalinin bir parçası olabilmek için, 800 kilometre uzaktaki kuzeydoğu İskoçya’dan Stonehenge’e hayvanlar getiriyordu.

Stonehenge’in yakınında bulunan hayvan dişleri ve kemiklerinin incelenmesi, ineklerin ve domuzların yüzlerce kilometrelik eski yollardan getirildiğini ve hatta tekne ile güney İngiltere’ye getirilmiş olabileceğini gösteriyor.

Bulgular, MÖ 2500 yıllarında Stonehenge’in, batı Galler’den kuzey İngiltere yaylaları ve İskoç kıyıları da dahil olmak üzere Britanya’nın her yerinde hac ve kutlama yeri olarak bilinen bir yer olabileceği anlamına gelebilir. (Stonehenge’teki Dikili Taşlar Daha Önce Başka Yerde Kullanılmış Olabilir)


The Guardian. 2 Şubat 2018.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login