Şili’nin Atacama Çölü’nde Yeni Bir Dinozor Türü Keşfedildi

Bilim insanları, Şili’nin kuzeyinde bulunan bir iskeletin parçalarından, daha önce bilinmeyen yeni bir dinozor türü belirlediler.

Bir sanatçının Şili’de kalıntıları bulunan dinozor üzerine canlandırması. C: Chilean Museum of Natural History

Söz konusu dinozorun kalıntıları, dünyanın en kurak olan Atacama çölünde, Copiapó şehri yakınlarında ortaya çıkarıldı. Uzmanlar, bitki yiyen titanozorun küçük bir başı, uzun boynu ve alışılmadık derecede düz bir sırtı olduğunu söylüyor.

Araştırmalar, yaratığın o zamanlar çiçekli bitkiler, eğrelti otları ve palmiye ağaçlarından oluşan yemyeşil bir arazide yaşadığını gösteriyor.

(Arjantin’de Bilinen En Büyük Kara Hayvanı Bulundu!)

Şili’den jeolog Carlos Arévalo liderliğindeki bir ekip, dinozorun kalıntılarını 1990’larda ortaya çıkardı ve 2000’lerde araştırma yaptı. Araştırmanın sonuçları yakın zaman önce Cretaceous Research dergisinde yayımlandı.

Ekibe göre kalıntılar bir humerus (kol kemiği), bir femur (uyluk kemiği) ve iskium ile boyun ve sırtın omur unsurlarını içeriyordu. İskelet, tahmini uzunluğu 6,3 metre olan küçük bir genç yetişkin bir bireyi temsil ediyor.

Yaratık bir sauropod, yani uzun boyunlu, uzun kuyruklu, bitki yiyen bir dinozordu. Dinozorların 66 milyon yıl önce yok olmasından önceki son dönem olan Geç Kretase’den kalma yataklarda bulundu. Yaratık, yerli Kunza dilinde Atacama kemikleri anlamına gelen Arackar licanantay olarak adlandırıldı.

C: Chilean Museum of Natural History

Kalıntılar en nihayetinde Şili’nin Doğa Tarihi Müzesi’nde sergilenecek. Müzenin paleontoloji alanı başkanı David Rubilar, “Bu keşif, Şili paleontoloji mirası için önemli bir kilometre taşını temsil ediyor.” diyor.

Ekip, bu iskeletin Şili’de tanımlanan üçüncü dinozor ve Güney Amerika’daki And Dağları’nın batı tarafındaki üçüncü titanozor olduğunu söylüyor.

2014 yılında, şimdiye kadar keşfedilen en büyük dinozorlardan biri, tahmini uzunluğu 37 metreden fazla olan bir titanozor Arjantin’de ortaya çıkarılmıştı.


BBC. 20 Nisan 2021.

Makale: Rubilar-Rogers, D., Vargas, A. O., Riga, B. G., Soto-Acuña, S., Alarcón-Muñoz, J., Iriarte-Díaz, J., … & Gutstein, C. S. (2021). Arackar licanantay gen. et sp. nov. a new lithostrotian (Dinosauria, Sauropoda) from the Upper Cretaceous of the Atacama Region, northern Chile. Cretaceous Research, 104802.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login